Karacabey’in gururu SÜTAŞ ödüle doymuyor!

Karacabey’in gururu Türkiye’nin Sütçüsü Sütaş A.Ş., İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), enerjiyi verimli kullanarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayan firmaları teşvik amacıyla düzenlediği ‘Enerji Verimliliği Ödülleri Yarışması’nın kazananları arasında yer aldı.
İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla düzenlediği Enerji Verimliliği Ödülleri’nde büyük işletmeler kategorisinde birinciliğe Besler Gıda ve Kimya Sanayi ve Ticaret layık görülürken, ikinci Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, üçüncü İstaç İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret de oldu.
Bu kapsamda Karacabeyli Sütaş A.Ş. de, “Organik Atıklardan Enerji Üretimi ve Sera Gazı Azaltımı” projesi ile Enfaş Enerji Faaliyetleri A.Ş. KOBİ Enerji Verimliliği Uygulama Projesi kategorisinde “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü. Düzenlenen törende Sütaş A.Ş. adına ödülü Yönetim Kurulu Üyesi İlhan İl, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın elinden aldı.
Türkiye’nin en eski ve en büyük sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), enerjiyi verimli kullanarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayan firmaları teşvik amacıyla düzenlediği “Enerji Verimliliği Ödülleri” sahiplerini buldu. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak’ın katılımlarıyla gerçekleşen ve sanayi dünyasından pek çok ismin de yer aldığı törende, büyük ölçekli işletmeler kategorisinde birinciliğe “Kurumsal Enerji Hareketiyle Sıfır Kayıp Yolculuğu” projesiyle Besler Gıda ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. layık görüldü. Besler Gıda ve Kimya’nın birinci olduğu proje ile enerjide toplam tasarruf oranı yüzde 10,66 olurken, yıllık kazanç 2.300.000 TL ve yıllık karbon azalımı miktarı ise 5.317 ton/yıl olarak gerçekleşti.
Törende ikinciliği “Güneş Enerjisinin Üretim Proseslerinde Doğrudan Kullanımı-SolarDRY” projesi ile Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, üçüncülüğü LNG ile Çalışan Sistemin LFG Çöp Gazı Yakıt Beslemeli Kazan Sistemine Çevrimi” projesiyle İstaç İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret aldı. Törende beş kategoride toplam 13 firmaya ödül dağıtıldı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak, ödül töreninde yaptığı konuşmada enerji verimliliği konusunda yüksek çaba ve bilincin Bakanlık olarak kendilerini memnun ettiğini belirterek yapılan çalışmalardan ötürü İSO’ya ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’a teşekkür etti.
Türkiye’nin enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olmadığını ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması konusunda sanayicilere büyük sorumluluk düştüğünü belirten Albayrak, “Biz de attığımız her adımda üreticiyi ve sanayiciyi düşünüyoruz. Sanayicilerin küresel rekabette elini güçlendirecek düşük maliyetli ve gece-gündüz kesintisiz elde edeceği enerjiyi temin edeceğiz. İstihdam, yerli üretim, lokalizasyon ve yerli ve milli kaynakların kullanımı konularını aynı pakette ele alıyoruz” dedi.
Doğalgazda kesintiler bitecek
Türkiye ekonomisini sırtlayan İstanbul’da, İSO’nun da sanayicileri temsil eden büyük bir oda olduğunun altını çizen Albayrak “Sorunlara hızlı reaksiyon göstermek adına doğrudan iletişim kanallarının açılması gerekiyor. Sadece sanayi tesislerinin yoğun olduğu yerler değil, OSB harici bölgelerin de ihtiyaçları doğrultusunda uygun maliyetli ve kesintisiz doğal gaz için çalışmalara devam ediyoruz. Doğal gaz konusunda kesintileri bitirecek adımlar atıyoruz. Geçen ekim ayındaki yüzde 10 indirimle AB ülkeleri arasında haneye en ucuz doğal gaz temin eden birinci ülke, sanayide ise ikinci ülke olduk. 2016 yılı sonunda ise Türkiye, AB ülkeleri arasında sanayiye en uygun maliyetli elektrik veren dördüncü ülke oldu. Hedefimiz ise birincilik. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı da hazırlıyoruz. 2018 başında bu eylem planını anons edeceğiz. 2018 yılını verimlilik yılı ilan ettik. Bu konuda çalışma yapan herkesin destekçisi olacağız.”

Türkiye’nin Sütçüsü Sütaş A.Ş ‘Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi’ sıralamasında ilk 10’a girdi
SÜTAŞ en büyükler arasında!

Ekonomist Dergisi’nin, Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) katkılarıyla yaptığı “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi” araştırmasının sonuçları açıklandı. Buna göre Karacabey’in gururu Türkiye’nin Sütçüsü Sütaş A.Ş., en büyük 500 şirket arasında 10. sırada yer aldı.
Araştırmada Anadolu 500 içinde yer alan 129 şirket gıda sektöründe faal şirketlerden oluşurken, en büyük 5 Anadolu şirketi arasında 3 gıda firması yer aldı. Anadolu’da faal en büyük 500 şirketin dörtte birinden fazlasının faaliyet alanını gıda sektörü oluştururken, araştırma sonuçlarına göre Anadolu’daki 500 büyük şirketin yoğunlaştığı ikinci sektör ise 103 şirket ile tekstil sektöründen oluştu.
Anadolu 500 sıralamasında birinci sıraya Tosçelik’in çıktığı araştırmanın ilk 10’unda yer alan Karacabeyli Sütaş A.Ş., Anadolu’nun lokomotiflik şirketleri arasına girdi. “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi” cirolarına göre şöyle sıralandı:
Tosçelik 3.768.734.674, Tiryaki Agro Gıda Sanayi 3.253.247.855, Eti Gıda A.Ş. 2.747.544.066, Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi 2.544.591.292, Konya Seker Sanayi 2.516.549.434, Kardemir 2.308.673.828, Baştuğ Metalürji 2.200.925.306, Kroman Çelik Sanayi 2.182.694.467, Erbakır 2.172.255.223, Sütaş Süt Ürünleri 2.154.247.184.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir