“KAPADOKYA ÖRNEĞİ ORTADA, ULUDAĞ DA TALAN EDİLECEK”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca’dan eleştiri ve uyarı

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AKP’li 11 Bursa milletvekilinin imzasıyla TBMM’ye sunulan ve ilgili bakanlıklar la Anıtlar Kurulu’nun tüm yetkilerini olduğu gibi yeni kurulacak Uludağ Alan Başkanlığı’nda toplayan kanun teklifiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Yetkileri tek elde topluyorlar, her türlü suiistimal ve peşkeşin önünü açmayı planlıyorlar. Tek adam rejiminin gölgesinde, Uludağ’da da bir tek adam rejimi kurulmak isteniyor” diye konuştu.

Önde gelen kış turizmi merkezi Uludağ’ın Alan Başkanlığı’na dönüştürülmesinin rant anlamına geldiğini vurgulayan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
“ Uludağ’ı koruyan tüm kanunlar, bakanlıklar ve kurumlar bir kenara bırakılmak isteniyor. Atanmış bir bürokrat, Alan Başkanı sıfatıyla yapılaşma dahil her türlü yetkiyi tek başına kullanacak, Uludağ’da istedikleri gibi at koşturacaklar, Anıtlar Kurulu, çevreciler, doğa severlerin hiçbir söz hakkı olmayacak. Böyle bir yasa olabilir mi? Ama oluyor işte, yaparsa AK Parti yapar diyorlardı, AKP bunu da yapmaya hazırlanıyor. Son derece kaygı verici bir kanun teklifi olduğunu kamuoyunun bilmesi gerek.”

“ULUDAĞ AKP’NİN LİYAKATSİZ KADROLARINA EMANET EDİLEBİLİR Mİ?”

“Uludağ Alan Başkanlığı, Uludağ’daki yetkisini karar organı olan Uludağ Alan Komisyonu aracılığıyla kullanacak. Komisyon; görevlendirilmiş bir Bursa vali yardımcısı, çeşitli bakanlıklardan 7 üye, belediyeden 1 üye, üniversitelerden 4 üyeden oluşacak. Görüleceği üzere komisyonda çoğunluğu AKP’nin liyakatsiz kadrolarına vermeyi uygun görmüşler. Ne yapmak istedikleri çok açık. Bunların niyeti doğayı, doğal güzellikleri, doğal kaynakları korumak değil. Uludağ’ı talana açacaklar, bu yasaya göre de devletin hiçbir kurumu denetleyemeyecek, hatalı yapılan işleri engelleyemeyecek. Bu kanun teklifi AKP’nin talan zihniyetinin dışa vurumudur. Uludağ AKP’nin liyakatsiz kadrolarına emanet edilebilir mi?”

“KAPADOKYA’DAKİ ALAN BAŞKANLIĞI, TALAN BAŞKANLIĞI OLDU”

CHP Bursa İl Başkanı Karaca, Kapadokya Alan Başkanlığı’nda yaşananlardan örnekler vererek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzde Kapadokya Alan Başkanlığı örneği var. Kapadokya’ya bir göz atınca, yapılmak istenenin ne olduğunu gayet net görüyoruz. Birileri Kapadokya Alan Başkanlığı’nı yandaşlarla doldurmanın derdine düşmüş. KPSS’siz, kritersiz, liyakatsiz atamalarla Kapadokya Alan Başkanlığı tam bir talan başkanlığına dönüştü, bu konu TBMM’de soru önergesine konu oldu, Kapadokya Alan Başkanlığı’nın usulsüz turizm tesis izinleri de tartışıldı. Bütün yetki liyakatsiz bir yandaş bürokratın elinde ve üstelik denetim yok. Kapadokya talan edilirken, dozerlerle tarihi ve kültürel güzelliklere zarar verilirken Alan Başkanı’nı gören var mı? Kapadokya’ya bakınca, Uludağ’ın geleceğini de görüyoruz. Uludağ gibi bir doğal güzellik için bundan daha tehlikeli ne olabilir?”

“ALAN BAŞKANLIĞI, AKP’NİN YANDAŞ KAYIRMA MODELİ”

“Kamuoyu şundan emin olsun. Uludağ Alan Başkanlığı kurulursa, Uludağ’a yapılan hizmetlerden değil, KPSS’siz partizan atamalarından, bu atamalarla işe alınan yandaşların geçici görevlerle ama dönmemek üzere başka illere gönderildiğinden söz ediyor, yandaşlara ihale kıyaklarını, adam kayırmacılık, ayrımcılık ve peşkeş örneklerini konuşuyor olacağız. Çünkü AKP Hükümeti’nin Kapadokya Alan Başkanlığı ile uyguladığı model bundan ibarettir, Kapadokya’da öyleyse, Uludağ’da neden farklı olsun? Muhalefete düşen de bu kanun teklifinin TBMM’den geçmesini engellemek için çaba harcamaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.