Emekliye sapıyla verdiler kepçeyle alıyorlar

*CHP Karacabey İlçe Başkanı Orhan Karabaş,”AKP hükümeti, emekliye sapıyla verip, kepçeyle alıyor. Yılın ikinci altı ayında emeklilere verilen zam çok komik. Elektrik başta olmak üzere birçok tüketim kalemine gelen zamlardan sonra emekliye verilen yüzde 4’lük zam eriyecek” dedi.
CHP Karacabey İlçe Başkanı Orhan Karabaş, Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yılın ikinci yarısı için yapılacak zam oranının da belli olduğunu söyledi. Yılın ilk yarısında TÜFE’nin yüzde 6 düzeyinde gerçekleştiğini anımsatan Karabaş, emekli aylıklarının da 2008 yılı Bütçe Kanunu uyarınca, Temmuz ayından itibaren TÜFE oranı kadar artırılacağını belirtti. Karabaş, buna göre işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarının Temmuz ayından itibaren yüzde 6 zamlanacağını kaydetti.
Emeklilerin taban aylığının alım gücünün enflasyon karşısında gerilediğini dile getiren Karabaş, yılbaşında tahmini enflasyona göre yapılan yüzde 2 oranındaki zammın 6 aylık enflasyon karşısında önemli kayba neden olduğunu ifade etti. Bütçe Kanunu’na göre, ilk 6 ayda yaşanan yüzde 4 oranındaki enflasyon farkının da emekli aylıklarına yansıtılması gerektiğini belirten Orhan Karabaş, Bütçe Kanunu’nun bu düzenlemeyi yapma konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verdi. Bu farkın verilmesiyle birlikte en düşük işçi emeklisi aylığının toplam yüzde 10 oranında artarak 615,11 YTL, en düşük Bağ-Kur emekli aylığının da 451,11 YTL’ye çıkacağını bildirdi.
Seyyanen zam talebi
Emekli aylıklarına yapılacak zammın ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu söyleyen Karabaş, ”Bütün bu rakamlar acı tabloyu ortadan kaldırmayacak, çünkü işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin yaklaşık yüzde 90’ı hala açlık sınırının altında aylık almaya devam ediyor olacak. Enflasyona endekslenmiş yüzdeli artışların emeklinin derdine çare olamayacağını her fırsatta dile getiriyoruz. Ancak kimse bizi duymak istemiyor. Refah payı verilmeden sadece enflasyon oranında zam yapılması da emekli aylıklarının alım gücünün giderek erimesine neden oluyor. AKP hükümeti, emekliye sapıyla verip, kepçeyle alıyor. Hükümetten, emeklilerin bir nebze olsun nefes alabilmesini sağlayacak şekilde, seyyanen yapılacak ek düzenlemeler bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.