Uluabat’ta balık ölümleri artarak devam ediyor

Karacabey Uluabat Gölü’ndeki balık ölümlerinin büyük bölümünde binlerce yavru ölü turna, sazan ve yayın balığı kıyıya vurdu.
Göldeki balık ölümlerine Tepecik ve Uluabat Köyü yakınlarında faaliyet gösteren fabrikaların atıklarını DSİ’nin sulama kanallarına bırakması, sulama kanallarındaki zehirli suyun da göle pompalanmasının neden olduğu belirtiliyor.
Karacabey Tarım Müdürlüğü, dere suyu ve ölü balıklardan numune alındığını, analiz sonucuna göre hareket edeceğini bildirdi. Sağlık Grup Başkanlığı ise konuyla ilgili tutanağın tutulduğunu ve Bursa Valiliğine gönderildiğini kaydetti. Yetkililer, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün konuya daha hassas davranması gerektiğini vurguladı. Çevredeki fabrikaların kışa hazırlık amacıyla alet ve ekipmanlarını temizlemek için kullandığı kostik ve diğer kimyasal mad-delerden oluşan atık suları arıtma tesisi yerine Uluabat Gölü’ne boşaltması binlerce balığın ölümüne neden oluyor. Her yıl 15 Ağustos ve 20 Eylül tarihleri arasında 30 yıldan bu yana süren bu katliamın geleneksel hale geldiğini söyleyen köylüler, “Gölde balık tutmak artık büyük bir şans. Sadece ölen balıklar değil, gölün içindeki tüm canlılar katlediliyor. Bu atık sulardan hayvanlarımız da içiyor” dedi.
Balık ölümlerinin bölgede faaliyet gösteren, salça ve dondurulmuş gıda üretilen bazı fabrikaların atık sularını dereye bırakmasından kaynaklandığını iddia eden Uluabat köyü korucusu Emin Bükler, aynı sorunun geçen yıl da yaşandığını söyledi. Bükler, ”Çevredeki bazı fabrikalar, her yıl bu zamanlar DSİ kanallarına atık sularını salıyor. DSİ de atık suyun araziye zarar verilmemesi için kanallarında bulunan bu suyu dereye boşaltıyor ve böylece balık katliamı yaşanıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.