Sigara yasağı yarın başlıyor!!!

*Sigara yasağına sadece 1 gün kaldı. Yarın ikinci büyük yasak başlıyor. Peki sigara nerelerde yasak nerelerde serbest olacak!
19 Mayıs 2008 tarihinde devreye giren ve bir yılı aşkın süredir uygulanan sigara yasağı kamu hizmet binalarının kapalı alanları, koridorları dahil her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel ve spor amaçlı özel hukuk kişilerine ait binalar, taksi hizmeti verenler dahil kara, demir, deniz ve havayolu toplu taşıma araçları, okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil ilk ve orta öğrenim kurumları, kültür ve sosyal hizmet binalarında uygulanıyor.
Yarın ikinci yasak başlıyor!
            1 gün sonra ikinci büyük sigara yasağı başlıyor. Bu kapsamda restorant, gece kulübü ve eğlence mekanları ile kahvehaneler gibi tüm kapalı alanlara da sigara yasağı geliyor.
Yalnız sigara içenlere hizmet verecek bar, restoran, kafe gibi yerler açılamayacak, bu yerlerde sigara içmek isteyenler için özel bölümler oluşturulamayacak.
            Yarından itibaren yasanın kapsamına giren bu yerlerde tütün ve tütün mamulleri kullananlara Kabahatler Kanunu’nun 39. maddesi gereği en yakın kolluk birimi yetkililerince 69 TL para cezası kesilecek.
Kurumlara cezayı belediye kesecek
            Uyarıya karşın verilen sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyenler, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından  kadar idari para cezası ile cezalandırılacak.
Kapalı alan nereleri kapsıyor?
            Sabit veya seyyar (çadır, güneşlik gibi) bir tavanı veya çatısı olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış bulunan yerler “kapalı alan” tanımlamasına giriyor.
Tütün ürünü tüketilebilecek yerler
            Kahvehane, lokaller, eğlence hizmeti verilen işletmeler, lokantalar ile kamu ve özele ait tüm binaların “açık alanları ve üzerinde tente veya çadır bulunmayan bahçeleri, Yaşlı bakım evi, ruh ve sinir hastanelerinde yatarak tedavi görülen birimler, Ceza İnfaz kurumları, uzun yol denizyolu araçlarının güvertelerinin yüzde 10’luk kısımı ile spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı açık hava tesislerinin yüzde 50’lik kısmında sigara içilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir