Öğrenciler OKS’de son kez ter döktü

Bursa’da 33 bin öğrenci Ortaöğretim Kurumları Öğren-ci Seçme ve Yerleştirme Sına-vı’nda (OKS) ter döktü. Sabahın erken saatlerinde çocuklarıyla okula giden ebeveynlerde dışarıda meraklı bir bekleyiş yaşadı
İl genelinde 90 ve İnegöl ilçesinde ise 10 olmak üzere toplam 100 okulda yapılan sınavda, 4 bin 500 öğretmen görev yaptı. Sınava girecek öğrenciler sabahın erken saatlerinden itibaren aileleriyle birlikte okul bahçelerinde sınav saatini bekledi. Sınava hazır olduklarını belirten öğrencilerin heyecanlı oldukları gözlenirken, ailelerinin de en az çocukları kadar heyecanlı oldukları görüldü. 2 saat süren sınav boyunca okul bahçelerinde bekleyen aileler, çocuklarının başarısı için dua etti. Çocuklarına heyecan yapmamaları hususunda öğüt verdiklerini ifade eden anne babalar, aynı heyecanı onlar kadar yaşadıklarını belirtti. Bazı çocukların anneleri ise heyecan ve yaşadıkları stresten dolayı gözyaşlarına hakim olamadı.
Son OKS
    Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liseleri, Polis Koleji ve özel okullarda okumak isteyen öğrencilere yönelik olarak son kez düzenlenen Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavın sorunsuz tamamlandığını açıkladı. Sınav, yurt içinde tüm iller ve bazı ilçeler ile yurt dışında 8 şehirde toplam 247 merkezde, 2 bin 842 binada, 49 bin 430 salonda gerçekleştirildi.
Sınav saat 10.00’da başladı ve 120 dakika sürdü. Görme ve işitme engelli adaylara 30 dakika ek süre tanındı. Adaylara matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler ve Türkçe alanında toplam 100 soru yöneltildi. Sınava, 468 bin 905 erkek, 444 bin 707 kız toplam 913 bin 612 aday katıldı. Sınavda, 1899 engelli aday ter döktü. Sınav sonuçları 11 Temmuzda açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.