Kuraklık Ramazan sofralarının tadını kaçıracak

13 Eylül’de başlayacak 11 Ayın Sultanı Ramazan’da sofralar ucuz olmayacak
Kuraklık Ramazan sofralarının tadını kaçıracak
*Ramazan’da sofralar ‘kuraklık’ nedeniyle pahalıya kurulacak. Süt, et ve peynir gibi pek çok üründe fiyat artışları başladı. Bakliyat ve yağda da zam sinyalleri geliyor.
Türkiye’nin büyük bölümünde hissedilen kuraklığın, tahıl ve süt ürünlerinde yarattığı üretim kaybının Ramazan ayında sofralara zam olarak yansıması riski doğdu.
Kuraklığın etkilediği sütte zamların eylül ayında hızlanması bekleniyor. Çünkü süt rekoltesi yüzde 30 oranında düştü. Süt, yoğurt ve peynir gibi ürünlerde firmalar yüzde 5 ile 15 arasındaki zamları tüketiciye yansıtmaya başlarken, Ramazan ayının yaratacağı talep artışıyla zam oranlarının eylülde yüzde 20’yi bulacağı belirtiliyor.
Kuraklığın hayvan otlatmayı zorlaştırması ve yem fiyatlarının yükselmesi de ete yüzde 5 ile 10 arasında zam getirdi.
SEBZEDE REKOR KIRILDI
Kuraklığın en ağır faturası sebze ve meyve fiyatlarında gerçekleşti. Önemli üretim merkezleri Adana, Mersin, Antalya, Bursa, Balıkesir, İzmir, Manisa, Samsun, Eskişehir, Konya ve Aydın’da sebze-meyvede ciddi rekolte kayıpları yaşandı. Üretim düşüşü, tüketiciye ‘yüksek fiyat’ olarak yansıdı; bazı sebze-meyvelerin fiyatı yüzde 100-200 arttı. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarları Federasyonu Başkanı Burhan Er, kuraklığın böyle sürmesi halinde bunun önümüzdeki aylara da yansıyacağını vurguladı.
ZAM BASKISI VAR
Buğday üretiminde yüzde 20 oranındaki düşüş, ekmek gibi un ürünlerinde önümüzdeki dönem zam baskısı yarattı. Ayçiçek yağındaki zam sinyali de hammadde kaybından kaynaklanıyor. Trakya Bölgesi’nde ekilen 385 bin hektarlık ayçiçeği tarlasında kuraklık nedeniyle yüzde 30’luk bir verim azalması yaşandı. Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, “Türkiye genelinde rekoltede geçen yıla göre yüzde 25 civarında eksiklik bekliyoruz. Ayçiçeğindeki düşüş ve dövizdeki artışın ise raflardaki yağa yansıyacağı kesin ortada” dedi. Ramazan ayında tüketimi en fazla artan mercimek, nohut ve fasulye gibi bakliyat ürünlerinde de kuraklık nedeniyle zam kaçınılmaz görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.