“KARACABEY HALKININ NEFESİ KESİLİYOR”

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, buğdaydaki fiyat belirsizliği nedeniyle çiftçilerin buğdayını ot olarak biçip sattığını, yerine ikinci bir ürün ekmeye başladığını söyledi.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Bursa Karacabey’de yaptığı saha çalışmasına ilişkin bilgi verdi. Karacabey’in Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim havzalarından olduğunu hatırlatan Sarıbal, ağırlıklı olarak da sebze ve meyve üretimi yapıldığını söyledi. “Yıllık ortalama 230 bin dönüm buğday ekilir Karacabey’de. Bunun 2-3 bin dönümlük kısmı bu aylarda yem bitkisi için biçilir yerine başka ürün ekilir” diyen Sarıbal, bu yıl bunun değiştiğini söyledi. Sarıbal, şöyle devam etti:

BUĞDAY YEM YAPILDI

“Bu yıl başka bir şeyle karşılaştık. Bu 230 bin dönüm olarak tahmin ettiğimiz buğday ekiminin yaklaşık 30 bin dekarı biçiliyor. ‘Neden?’ diye sorduk. Bir kısmı ikinci ürün ekeceğini söyledi. Ama büyük kısmı ‘param yok, paraya ihtiyacım var. Buğdayı bekleyecek gücüm yok. Acilen yeşil ot olarak biçip satıyorum’ diyor. Bir kısmı da ‘buğdayımı kaça satacağımı bilmiyorum. Ama mısırda, domateste sözleşmeli tarımdan dolayı fiyat belli.  Buğdayı kaça satacağımız belli değil. O yüzden yeşil olarak biçip satıyorum, yerine başka bir şey ekerek kendimi garantiye almaya çalışıyorum’ diyor. Yani buğday fiyatlarının açıklanmaması Karacabey’de buğday alanlarının boşaltılmasına, dane buğday yerine ot olarak, kaba yem olarak satılmasına neden oluyor. Oysa bu ülke şu anda buğdaya muhtaç. Şu anda buğday için çaba sarf ediyoruz. Yetkililere, ilgililere duyurulur.”

KARACABEY HALKININ NEFESİ KESİLİYOR

Sarıbal, Karacabey kamuoyunun tepki gösterdiği bir başka olayı da “Karacabey halkının nefesi kesiliyor” diyerek anlattı. Şehrin ortasında yer alan ve pazar yeri olarak kullanılan alanın AKP’li Karacabey Belediyesi tarafından ticaret merkezi yapılmak istendiğini aktaran Sarıbal, “Kentin merkezinde tek kalmış yer olan, aynı zamanda deprem ve benzeri felaketlerde insanların toplanma alanı olarak ayrılan, tarım fuarlarının yapıldığı, pazarların kurulduğu ve pazarların olmadığı zamanlarda da otopark olarak kullanılan yer yıkılmak isteniyor. Belediye Başkanı ısrarla burayı yıkıp burayı ticaret merkezi yapmak istiyor. Yani bir kentin kültürünü yok etmek istiyor. Ne uğruna? Rant uğruna. Biliyoruz, o pazar yerini oradan kaldıracak, oraya çok katlı bir bina dikecek. Oradan yapanlar kim ise rantını alacak. Kaybeden Karacabey halkı olacak, pazarcılar olacak. En önemlisi Karacabey’in merkezinde afet durumlarında bir toplanma yeri olan alan yok edilecek” diye konuştu.

KARACABEY’E YAZIK EDİYORLAR

Karacabey halkının ve pazar esnafının ihalenin iptali için mücadele etmeye devam ettiğini belirten Sarıbal, “İhale yapıldı. İhalenin iptali için dava açtılar. Her türlü çaba var. Ama ne yazık ki iktidarın tekelinde olan yargı, halktan yana değil yerel ve genel iktidardan yana tutum sergilemekte. Karacabey’e yazık ediyorlar. Karacabey Pazar yeri Karacabey halkınındır” dedi.

“Karacabey Belediyesinin nasıl rant devşirdiğini bir başka örnekle de anlatmak isterim” diyen Sarıbal, şöyle devam etti:

KÖYÜN MERASINI SATTI

“Hürriyet mahallesi. Geçmişte Bulgaristan’dan gelip o zaman köy olan Hürriyet Mahallesine yerleşen vatandaşlar kendi paralarıyla yerler aldılar. Aldıkları yerlerin bir kısmını ise otlakıye olarak ayırdılar. Halkın kendi parasıyla aldığı ve otlakıye olarak ayrılan yer Büyükşehir Belediye Yasasıyla, önce Büyükşehir Belediyesine oradan da Karacabey Belediyesine geçti. Karacabey o otlakıyenin 250 dekarını sattı. Belgeleri, tapuları var. Zamanında ‘miras konusu olmasın, burada hayvanlarımız otlasın, köy halkı burayı kullansın’ diye aldıkları yeri Belediye sattı. AKP’li Belediye oradan da bir gelir elde etmek adına halka, kamuya ait yeri sattı. Karacabey halkı ve Karacabey bunları hakketmiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir