Hava değişikliği çarpabilir!

Hava değişikliği çarpabilir!
Havaların sürekli değişime uğra-masıyla, kontro-lünü kaybeden vücut çok daha kolay hastalanıyor. Doktor Mehmet Yetim, enfeksiyonlara bağlı hasta-lıklarda mevsim değişikliği nedeniyle artış yaşandığını bildirdi.
            Dr. Yetim yazılı açıklamasında, vatandaşların mevsim değişikliği nedeniyle hastalıklara karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Mevsim değişiklikleri sonrasında yaşanan hastalıkların temelinde, ani ısı değişikliği nedeniyle bireyin zayıflayan bağışıklık sisteminin bakteri ve virüslere karşı savunmasız kalmasının yattığını kaydeden Yetim, bu tür hastalıkların en çok çocuklar ve yaşlıları etkilediğini ifade etti.   
Dr. Mehmet Yetim, şunları kaydetti: “Mevsim değişikliğinin neden olduğu grip, bronşit gibi viral enfeksiyonlardan korunmak için özellikle risk grubu içinde yer alan kişiler düzenli beslenmeli, uyku düzenlerine dikkat etmeli, sigara kullanmamalı ve kalabalık ortamlarda fazla bulunmamalıdırlar. Solunum ve temas yoluyla bulaşan viral enfeksiyonların özellikle kapalı sistem havalandırma kullanan mekanlardan bulaşma riski daha fazladır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.