Çördük’ten geçit yok!

Çördük’ten geçit yok!
Mustafakemalpaşa’da AK Parti İlçe Başkanlığı yapmış, biri milletvekili Ali Koyuncu destekli, diğeri İl Genel Meclis Üyesi Şaban Korkmaz istekli “Sanayi ve Tıbbi Atık Yakma Fabrikası” için 1/100.000 ölçekli Bursa 2020 Çevre Düzeni Planı’nda değişiklik yapılmasının uygun bulunmasından sonra hareketlenen AFÖ San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin Perşembe günü Çördük’lülerden onay almak istemesi; ortalığın ayaklanmasına ve çevrecilerin alevlenmesine neden oldu.
AK Parti Bursa Milletvekilleri Canan Candemir, Mehmet Ocakdan ve Mehmet Tuncak’ın yerel seçimlerden önce çevrecilerin açtığı kampanyaya katılıp imza attıktan sonra söz konusu fabrikayı İnatlar’da istemediklerini belirtirmelerine karşın Ali Koyuncu ile Şaban Korkmaz’ın inatla istemelerini ilginç bulan Çördük’lüler, dosta, düşmana örnek gösterilecek onurlu bir direniş sergiledi.
Çördük’lüler 1989’da kendilerine bağlanan İnatlar’ı düşürmemek için söz birliği etmişler ve yüreklerini ortaya koyarak, “Dağlarımızın, bayırlarımızın çoraklaşmasına, çocuklarımızın zehir solumasına, geleceğimizin karartılmasına asla izin vermeyiz” diye seslenirken yeri göğü inlettiler.
Çördük Meydanı’nı dolduran kadını-erkeği-yaşlısı-genci yüzlerce çevrecinin onurlu direnişi, Bursa’dan gelen Çevre Orman Müdürlüğü ÇED Şube Müdürü Talat Müftüoğlu ve beraberindeki ekibi şaşırtı. Çördük’e ÇED raporu verilmesine onay almak için gelen ekip, geldikleri gibi gittiler.
Çördük İnatlar’da, zeytinlik ve ormanlık bir alanda Çevre Yolu’nun geçtiği yere kurulmak istenen fabrikanın felaket olacağını ve zehir saçacağını ileri süren Bursa Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Adnan Önürmen: “Bin yıllık tarihiyle parlayan Çördük ormanlarına dokunmayın. Dağlarımızı, bayırlarımızı, kuşlarımızı, kuzularımızı, böceklerimizi, mis gibi kokan bereketli topraklarımızı yok etmeyin. Havamızı, suyumuzu zehirlemeyin. Çocuklarımızın geleceğini karartmayın, onurumuza dokunmayın. Bizi çileden çıkarmayın” diye seslenirken “Unutulmasın ki, istenmeyen yerde durulmaz” diye konuştu.
Önürmen Çördük’lüleri sonuna değin destekleyeceklerini dile getirdi.
Çördük Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Bekir Şen, Mustafakemalpaşa’dan Bursa’dan, Karacabey’den gelerek kendilerine destek veren sivil toplum örgütlerinin sayısının 50’yi bulduğunu söyledi. Şen, “Daha da güçlendik. Doğamıza uzanan ellere izin vermeyiz, çocuklarımızın zehirlenmesine göz yummayız” derken, Meydan’da kimler yoktu ki…
Özellikle kadınların kenetlenmeleri, tek ses olmaları ve kararlı durmaları umutlarımızı büyüttü.
Söz konusu fabrikayla ilgili bilim adamları bakın neler diyor:
“Meme kanseri, kısırlık ve sakat doğumlar artar… Özellikle kız çocuklarının beyin ve sinir sistemlerinde gelişme bozuklukları, zeka geriliği ve öğrenme bozukluğuna neden olur…”
Ali Koyuncu destekli ve Şaban Korkmaz istekli AFÖ Şirketi’nin sahipleri belki çok kazanabilir, ancak Çördük’ün geleceği de aynı ölçüde kararabilir.
Halkın yüzde 99’unun istemediği bu tesis her şeye karşın kurulur mu dersiniz?
Ona da Mustafakemalpaşa’lılar karar versin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.