Bilinçsiz spor kalbi vuruyor

*Karacabey Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Şükrü Kabaş, ısınmadan yapılan spor ve ani efor sarf edilmesinin kalp krizi ve ani ölümlere davetiye çıkardığına dikkat çekti.

Karacabey Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Şükrü Kabaş, insan sağlığı için son derece faydalı olan sporun, bilinçsiz yapılması durumunda tehlikeli sonuçlara yol açtığına dikkat çekti.

              Bilinçsiz yapılan sporun, kalp sağlığı ile ilgili birçok soruna yol açtığını ifade eden Dr. Kabaş, ısınmadan yapılan spor veya ani efor sarf edilmesinin kalp krizi riskini artırdığını belirtti.

Bilinçsiz yapılan sporun yol açtığı zararların en fazla halı saha maçlarında görülen ani kalp krizleri ile anlaşılabileceğini anlatan Dr. Kabaş, “Isınmadan yapılan spor ve ani efor sarf edilmesi, kalbe ani yük getirerek kalp krizi ve ani ölümlere davetiye çıkarır. Gerekli ısınma hareketleri yapılmadan spor yapılması ve böylece kalbe ani yük getirilmesi, kalp duvarlarının kalınlaşmasına, kalbi besleyen damarların sıkışmasına, ritim bozukluğuna ve hatta kalbin durmasına neden olabilir. Doğuştan kalp rahatsızlığı olanlar, ritim bozukluğu sorunu yaşayanlar ve ailesinde kalp rahatsızlığı bulunanlar, bu konuda daha fazla risk altındadır” dedi.

Risk grupları

Doğuştan kalp rahatsızlığı bulunanlarda (hipertrofik kardiyomiyopati) kalbin iki karıncığını ayıran septum adı verilen duvarın zamanla kalınlaştığını bildiren Kabaş, bilinçsiz spor yapılmasının bu duvarların ani olarak kalınlaşmasına neden olabileceğini, kalbe gelen damarların sıkışabileceğini ve böylece ani kalp krizlerinin yaşanabileceğini söyledi.

Bazı insanlarda kalbi besleyen damarların anormal seyrettiğini ifade eden Dr. Kabaş, “Isınmadan yapılan spor ve ani efor sarf edilmesi, kalp ve çevresindeki kasların ani olarak genişlemesine ve böylece kalbi besleyen damarların sıkışmasına neden olabilir. Bu durumda da kalp krizi riski ortaya çıkar. Ayrıca, Brugada sendromu adı verilen ritim bozukluğu sorunu yaşayanlar da bu risk altındadır. Ani efor, kalbin kasılmasını sağlayan elektriksel sistemde soruna yol açabilir. Bu durumda da yine kalp krizi ve ani ölümler ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.