“Atatürk’süz müfredat istemiyoruz”

Atatürkçü Düşünce Derneği Karacabey Şubesi, ‘Atatürk ve Devrimleri’nin ders kitaplarından çıkarılmasına tepki gösterdi. Bu konuda iktidarı eleştiren ADD ilçe yöneticileri, asıl amacının ‘aklını kullanamayan gençler yetiştirmek’ olduğunu iddia etti.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan ADD Karacabey Şube Başkanı Haluk Aka, şu ifadelere yer verdi: “Yönetime gelmesinin üzerinden 15 yıl geçen siyasal iktidar, işbaşında kaldığı her yıl Milli Eğitim Sistemi’ne ağır darbeler indirdi. “Kindar ve dindar” bir nesil yetiştirme olarak algılanan eğitim hedefini en yetkili ağızlardan açıklayan bu iktidar, son olarak ders programında (müfredatında) yaptığı değişikliklerle, ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile devrimlerini ders kitaplarından çıkardı. Bununla yetinmeyen yönetimin, kitapları bilimsellikten uzak, çağdışı, hurafelerle doldurarak, sorgulamayan, aklını kullanamayan gençler yetiştirileceğini düşünmesi gerekir.

Tarikatlara ve cemaatlere her konuda destek verdiği iddia edilen yönetim, 15 yıl boyunca ‘FETÖ’ adlı hain yapının; asker, polis, yargı, eğitim başta olmak üzere devletin “kılcal damarlarına” sızmasına olanak sağlamış olmadı mı?  Geçen yıl, 15 Temmuz’da girişilen Amerikancı, FETÖ’cü darbe girişiminden yine ders alınmadığını ve FETÖ’den boşalan kadroların diğer cemaatlerle doldurulduğu iddia edilmektedir. Öte yandan FETÖ başta olmak üzere, diğer cemaatlerin de uzun yıllardır hedefinde olan laik, bilimsel ve Atatürkçü eğitim sistemimizi kalıcı olarak yok etme çabalarına hız verildiği şeklinde oluşan izlenim ve algıları niye görmezlikten geliyorlar?!

Eğitim kuruluşlarına yeni tarikat mensupları doldurmak, ders kitaplarındaki hatalı bilgileri temizlemek yerine Atatürk’ü, Cumhuriyet değerlerini, bilimsel bilgiyi, evrim teorisini çıkarmak, ülkemize güzellikler değil, çirkinlikler kazandırır ve biz  bu yanlışlıklara göz yumanların getirdiği eğitim sistemini toptan reddediyoruz.

Yoksul ve çaresiz ailelerin çocuklarının, cemaat yurtlarında cayır cayır yanmasına olanak tanıyan, sonra da bu yurtların yöneticilerine “kınama” cezası vermekle yetinen siyasal iktidarın eğitimini kabul etmiyoruz.

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’na eğitimle ilgili kitle örgütleri, sendikalar, öğretmenler, veliler ve sade yurttaşlar olarak düş kırıklıkları, kaygı ve isyan duyguları ile giriyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “kindar ve dindar” bir nesil yetiştirme iddiaları içerisindeki projesini ve bunlarla uyum içindeki ‘yeni’ ders programlarını (müfredat) reddediyoruz.

Bilim yerine inancın konulmaya çalışılmasına; laik Cumhuriyet rejiminin ruhuna ters düşen biat kültürünün yaygınlaştırılmasına; Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilerinin bazı dinci vakıf, tarikat ve cemaatler tarafından kullanılma ihtimaline ‘Hayır!’ diyoruz.

Demokrasinin güvencelerinden biri olan ve anayasal koruma altında bulunan Öğretim Birliği Yasası’nın yok edilmesini, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği açısından çok tehlikeli buluyoruz.

Başarılı okullarımızın ‘Proje Okul’ adı altında, başarısızlıkları sınav sonuçlarıyla kanıtlanmış İmam Hatip Okulları’na dönüştürülmelerini istemiyoruz.

4+4+4 kesintili sistemin yanlışlığını, çöküşünü ve verdiği hasarı gördüğümüz için ivedi olarak 12 yıllık zorunlu, kesintisiz, bilimsel ve laik eğitime geçilmesini talep ediyoruz.

Anadolu Öğretmen Liseleri’nin kapatılmasını ve öğretmenlerimize yaşatılan inanılmaz değerbilmezliği, aymazlık olarak niteliyoruz. Dini ağırlıklı seçmeli derslerin bütün okullarda ve sınıflarda okutulmasına, ayrıca Kur’an kurslarındaki eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasına razı olmuyoruz.

Ders kitaplarının, Atatürk’ü ve Atatürk’ün önderlik ettiği devrimleri anlatan bilgilerle, bilimsel gerçekler ve evrensel değerlerle donatılmasını istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, içine düştüğü ve ülkemizi de soktuğu bu çıkmazdan bir an önce çıkılmasını diliyor, bunun için de eğitim sorunlarını çözme işinin gerçek eğitimcilere, uzmanlara bırakılmasını talep ediyoruz. Kısacası Atatürk’süz müfredat istemiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir