Anne sütüyle gelen onur

Karacabey Devlet Hastanesi, Bursa Devlet Hastanesi’nin ‘Altın Bebek Dostu İl’ ünvanını almasına verdiği büyük des-tekten dolayı teşekkür belgesi ile onurlandırıldı.
İlk olarak 2006 yılında ‘Bebek Dostu Hastane’ ünvanı alarak dikkatleri üzerine çeken Karacabey Devlet Hastanesi, bu yıl da Bursa Devlet Hastanesi’nin ‘Altın Bebek Dostu İl’ ünvanı almasına önemli katkı sağladı.
 Anne sütünün bilinçlendirmesi yönünde  güzel çalışmalara imza atan Karacabey Devlet Hastanesi, bu başarının elde edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
 Karacabey Devlet Hastanesi Başhekimi ve aynı zamanda Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı olan Dr.Yavuz Kaan Bütün, anne sütünün ne kadar önemli olduğunu anlatmak için yapılan çalışmalara değindi.
 Tarlada, fabrikada ve evdeki kadınlara ulaşarak anne sütünün önemini anlattıklarını belirten Dr. Yavuz Kaan Bütün, “Çok önem verdiğimiz bir çalışmaydı. Karacabey Devlet Hastanesi olarak bu konuda yapılması gereken ne varsa yaptık. Eğitici bilgilendirmelerimizin yanında, tarlada, fabrikada ve evdeki kadınlarımıza en sütünün ne kadar önemli olduğunu anlattık. Karacabey bu konuya duyarsız kalmadı. Belediyenin büyük desteğini gördük. Fabrikalarımız da konuya ilgi duydu ve bizlere yardımcı oldu. Aile yapısının kurulmasında önemli bir role sahip olan anne sütüne katkı sağlayan tüm Karacabey halkına teşekkür ediyoruz. Aldığımız bu teşekkür belgesi, Karacabey’in başarısıdır” dedi.
 Başhemşire Hüsniye Kayacan, Başhemşire Yardımcısı Ayşe Başar ile Kadın Doğum ve Çocuk Servisi’nde çalışan hemşirelerin büyük uğraş verdikleri çalışma UNICEF’in de ilgisini çekti. Hastane personeli, UNICEF’ten gelen özel temsilcinin yapılan çalışmaları incelemesi ve konuya destek vermesini onur verici buldu.
 Karacabey Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yavuz Kaan Bütün, her yıl anne sütünün önemini bir kez daha vurgulamak, toplumda konuya duyarlılık oluşturmak için 1-7 Ekim tarihleri arasında “Emzirme Haftası”nın kutlandığını kaydetti.
Sevgiden geçen yol; anne sütü
 Anne sütünün içeriği hakkında bilgi veren Dr. Bütün şunları söyledi:
Anne sütünün bebekler için önemi nedir?
Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay  sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip. Bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirme. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin IQ düzeyi, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre 8 puan daha fazla oluyor.
Anne sütü neden bebekler için iyi besindir?
Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine sahiptir. Anne sütünü hazmı kolaydır, kaynatmak gerekmez. Daima taze, temiz ve bebeğe vermek üzere hazırdır.
Anne sütü bebekleri hangi hastalıklara karşı korur?
Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt ishal, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklardan koruyor. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli oluyor ve kanser oranının daha düşük olduğu biliniyor. Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.
Anne sütü verilmeyen bebeklerde görülen riskler nelerdir?
Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre emziren kadın oranları yüksek olsaydı yılda 1.5 milyon bebeğin yaşamı kurtulacaktı.
Bebekler ne kadar süre anne sütü ile beslenmelidir?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra ve ilk 6 ayda yapılmasını öneriyor. Anne sütü ile beslenme ilk 6 aydan sonra uygun besin takviyeleriyle 2 yaş ve üzerine kadar devam etmelidir.
İdeal emzirme nasıl olmalıdır?
Hamilelik döneminde anne adayı emzirme konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Anne ve bebek 24 saat birlikte olmalıdır. Emzirme doğumdan yarım saat sonra başlamalıdır. Annelere emzirme ve bebeklerinden ayrı olduklarında da sütlerini muhafaza etme yöntemleri öğretilmelidir. Yeni doğmuş bebeklere anne sütü dışında herhangi bir yiyecek ve içecek verilmemelidir. Anneler emzirmeye teşvik edilmelidir. Yapay meme veya emzik emzirme döneminde bebeklere verilmemelidir.
Emzirmenin anne sağlığına faydaları nedir?
Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan hemen sonra emzirme doğum sonrası kanama riskini azaltır. Bebeğin annesini emmesinin anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, göğüs ve yumurtalık kanserinden koruduğu bilinmektedir. 
Emzirmenin psikolojik faydaları nedir?
Emzirme anne ve çocuk arasında yakın sevgi dolu ilişki sağlar. Annenin duygusal açıdan tatminini sağlar. Bebek daha az ağlar. Anne bebeğine daha sevgi dolu davranır. Bebeği terk etme veya hırpalama olasılığı daha düşüktür.
Bebek her ağladığında emzirilmeli midir?
Evet, bebek her ağladığında emzirilmelidir. Yeni doğan bebekler genellikle günde 8-10 öğün emmek isterler. Bebeğin emme sıklığı daha sonra giderek azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.