Ampul olan her yerde internet olacak!

Ampul ve LED’lerin bulunduğu her yer artık kablosuz internet erişim noktası olabilir. İnterneti yaygınlaştıracak projede önemli bir aşama kaydedildi. Boston Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi’nde Ulusal Bilim Vakfı ile birlikte yürütülen program yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisine dayalı çözümler sunacak. 
Radyo dalgaları yerine görülebilir ışığın kullanılacağı teknolojide araştırmacılar, düşük enerji seviyesindeki LED’lerin yardımıyla veri iletiminin mümkün olduğunu gösterdi.Boston Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi’nde Ulusal Bilim Vakfı ile birlikte yürütülen program yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisine dayalı çözümler sunacak. Radyo dalgaları yerine görülebilir ışığın kullanılacağı teknolojide araştırmacılar, düşük enerji seviyesindeki LED’lerin yardımıyla veri iletiminin mümkün olduğunu gösterdi. Böylelikle kablosuz bağlantı erişim noktalarının yerini ampul veya ışık kaynaklarının almasının yolu da açılmış oldu.
 Fakülte profesörlerinden Thomas Little, geliştirilen teknoloji hakkında “Bilgisayarınız, iPhone, TV, radyo veya termostat gibi herhangi bir cihazın sizinle sadece odanın içinde yürüyerek iletişime geçmesini sağlayabileceksiniz. Bunun için de kablolara gerek kalmayacak.” diye olayı aktardı. LED tabanlı iletişim ağı aynı zamanda düşük güç tüketimini de sağlayacak.
 Sisteme göre siz bir odaya girdiğinizde yanmaya başlayacak olan ampül, bir diğerini aktif hale getirecek ve TV’lerin uzaktan kumandalarındakine benzer bir şekilde diğer noktayla bağlantının kurulmasını sağlayacak. Görüş alanı dahilinde hız ise saniyede 1 ila 10 megabit aralığında olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.