Z KUŞAĞI MI DEDİNİZ.?!

Bir Z kuşağı sözüdür almış başını gidiyor ,son dönemlerde her yerde bu sözü duyar olduk, radyolarda, tartışma programlarında, üniversite kampüslerinde ve tabi ki en son olarakta Boğaziçi eylemlerinde..

Peki kimdir bu Z kuşağı denilen nesil , in midir cin midir bu çoçuklar? Çoçuklar dedim hata yaptım, gelin biz gençler diyelim onlara, yani 2000 yılı ve sonrasında doğmuş “milenyum çoçukları” ndan bahsetiyorum..

Bir zamanlar bu çoçuklar için; “doğduklarında gözleri açık doğuyor kıyamet öncesi son nesil bunlar” gibi şehir efsaneleri dolaşırdı halk arasında ama bence gerçekten de gözleri oldukça açık, şuurları yerinde harika gençler bunlar… 

Yapılacak olan 2023 seçimlerinde Türkiye toplamında 62 milyon vatandaş oy kullanacak, bu nüfusun 38 milyonunu ise, işte bu Z kuşağı oluşturuyor.. sizce de oldukça yüksek bir oran öyle değil mi ? Yine bu Z kuşağının, 2023 siyasi seçimlerdeki oy oranı ise; yüzde 11.8 civarında olacak. 

Gezici Araştırma Merkezinin yapmış olduğu son bir saha çalışması, enteresan sonuçları da karşımıza koymuş oldu, Z kuşağında yer alan 15 ile 21 yaş arası gençlerin yüzde 23.6’sı bugün bir seçim olsa Cumhur İttifakı’na destek vereceklerini söylüyor, yüzde 56.9’u ise Millet İttifakı’na oy vereceğini söylemekte.. 

Bu millet ittifakının olağanüstü bir başarısı mıdır bilinmez ama bu konuda yapmış olduğum bireysel araştırmalarda, bu gençlerin eğilimlerini nelerin etkilediğini ve oy verirken tercih sıralamasında hangi  kıstaslara göre davrananlarını okumamız açısından bizlere aslında oldukça önemli veriler sunuyor..

– “SOSYAL MEDYA” onların hayatları…

Z kuşağının, haber alma ve medya alışkanlıkları aslında hepimizin ilk tercihi olan televizyonlar değil , yani onları gazeteci kılıklı maaşlı memurlar ile tavlayamazsınız, onlar internet çoçukları ve sosyal medya üzerinden gündemi daha çok takip ediyorlar. 

Orta yaş ve yaşlılar daha çok Facebook’ta ama gençler ise İnstagramda daha çok zaman geçiriyorlar, oradan haberleri görüp oradan tanıyorlar çoğu kurum ya da  siyasetçiyi , şöyle de söyleyebiliriz; İnstagramda aktif olan bir siyasetçi iseniz onların dünyasında yer bulabiliyorsunuz demektir, ama hala eski kafa bir kurum veya parti iseniz onlara ulaşmada konusunda işiniz zor derim…

– EKONOMİK VERİLER ÇOK ETKİLİ

Z kuşağı gençleri itaat etmekten çok ama çok uzaktalar, sorgular ve daha çok eleştirir boyuttalar; “neden böyle peki , iyi ama neden sorularını” soran bir nesil onlar… 

şöyle bir örnek vereyim eminim çok daha net anlaşılacaktır ne demek istediğim, hani siz Karacabey’in herhangi bir köyünü, yollarını ve ihtiyaçlarını bir türlü tamamlayamadığınız halde o köyü ziyaret ettiğinizde sizi dinleyen birkaç köylü bulabiliyorsunuz ya , işte o Z kuşağı oraya gelmez.. neden mi , o köylünün çoçuğu olan Z kuşağı genci çünkü işsiz , hem işi yok hem de artık umudu yok, babası İçin de, benim babam neden tarla ekmeyi bıraktı ve biz neden fakirleşiyoruzu soruyorlar.. bu sorulara cevap verebilecek olan varsa buyursun o zaman hodri meydan.. 

Yani demem o ki; siz babasını, anasını ne yapar ne eder ikna edersiniz de, oğlunu ve kızını zor…

– DOLAR , AVRO ‘nun agresif artışı, gençler arasında geyik konusu..

Gördüm ki bu kuşak biz doğduk doğalı hep aynı simalar bu ülkeyi yönetiyor diyorlar ve eğer her şeyin fiyatı sürekli artıyorsa sizce bu kötü gidişatın sorumlusu kim diye bakıyorlar olaya, sözün özü gençler değişim diyor artık, Z ler değişim istiyor… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir