TOFAŞ, yeni nesli sporla tanıştırıyor!

Çocuklara sporda fırsat eşitliği yaratmak amacıyla Tofaş tarafından 2016’da başlatılan ve Karacabey’de de start verilen “Yeni Nesil Tofaş Projesi”, ilk yılın sonunda 8-12 yaş arası 1000 kız ve erkek çocuğun spora başlamasını sağladı. Öte yandan Karacabey Belediyesi ile ortak düzenlenen ‘Sokak Basketbol Turnuvası’nı 2017 yaz döneminden itibaren tüm bölgeye yayılmasının amaçlandığı belirtildi.
Karacabey Belediyespor Basketbol Antrenörü Şevki Yıldırım, “Cumartesi günü sona erecek olan ‘Sokak Basketbol Turnuvası’nda Karacabey’den 100 öğrencimiz ve Gemlikspor katılım sağlamıştır. Tofaş ve Karacabey Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen Basketbol Turnuvası’nda emeği geçen herkese şükranlarımızı Turnuvaya önderlik eden başta Karacabey Belediye Başkanımız Ali Özkan’a, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Esra Taştekin Palabıyık’a, Yeni Nesil Tofaş adına Kartal Önel’e, Gemlikspor Antrenörü İbrahim Tokgöz’e teşekkürü bir borç biliriz” dedi.
Proje kapsamında 5 yılda 50 bin çocuğa ve ailelerine ulaşılması amaçlanıyor. Eğitim, spor ve kültür-sanat gibi birçok alanda önemli ve uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerine imza atan Tofaş, son olarak Türkiye’nin geleceği çocuklara sporda fırsat eşitliği yaratacak projeye imza attı. 2015’de temelleri atılan, 2016’da hayata geçen proje kapsamında Bursa’nın Karacabey, Yıldırım, Osmangazi, Görükle, Kestel, Mudanya, İznik, Hamitler, Hürriyet, Gemlik bölgelerinde 8-12 yaş grubu 1000 kız ve erkek çocuk spora başladı. 8 bölgeden 16 minik takım Tofaş Mini Ligi’nde oynayabilir seviyeye gelirken ayrıca Yeni Nesil Tofaş Projesi kapsamında Türkiye’nin ilk spor kütüphanesi de hayata geçti.
Bursalı çocukların dünya standartlarında spor eğitimi aldığında uluslararası arenada başarılı olabileceğinden hareketle yola çıkan proje kapsamında salt oyuncu değil, spor endüstrisinin diğer dalları olan koç, asistan koç, istatistik, kondisyon, fitness, mentor, idareci, hekim, avukat, diyetisyen, fizyoterapist, masör gibi branşlarda da çocuklar yetiştirip dünyaya başarılı spor insanları kazandırılması hedefleniyor.
Tofaş CEO’su ve Tofaş Spor Kulübü Başkanı Cengiz Eroldu, Türkiye’de spora 43 yılda çok değerli isimler kazandıran, Bursa’ya önemli başarılar armağan eden Tofaş Spor Kulübü’nün sportif değerinin yanı sıra önemli bir okul olduğunun altını çizdi. Tofaş çatısı altında bugüne kadar yaklaşık 3 bin 500 sporcu yetiştirdiklerini anlattı. 15 yıl boyunca FiatBall turnuvalarıyla Türkiye’de 13 bin çocuğu basketbol ile tanıştırdıklarını ve yüzlerce kişiye antrenörlük eğitimi verdiklerini dile getirdi.
Uzun yıllara dayalı bir proje
Tofaş CEO’su ve Tofaş Spor Kulübü Başkanı Cengiz Eroldu şöyle konuştu: “Sporun etkileyici gücünü daha geniş kitlelere yaymak, iyi sporcular, başarılı ve özgüven sahibi bir nesil yetiştirmek için, basketbola verdiğimiz desteği bir adım öteye taşıyarak 2016 yılında “Yeni Nesil Tofaş” projesini devreye aldık. Yeni Nesil Tofaş Projesi’ni, sürdürülebilir bir yapı içerisinde, uzun yıllara dayalı bir stratejiyle hayata geçirdik.”
Yeni Nesil Tofaş Proje Koordinatörü Kartal Önel ise, proje kapsamında; dünya standartlarında yeni bir spor kültürü inşası için öncelikle aile ve koç eğitimlerinin ele alındığını söyledi. Bilginin eksiksiz verildiği ve öğrenebildiğini takip edebilmek için, eğitim videolarıyla E-Learning Programı’nın da hazırlandığını dile getiren Önel, şu bilgileri paylaştı: “Beslenme, yaratıcılık, bilgisayar bağımlılığından kurtulma, ilk yardım, mutlu çocuk, motivasyon, azar eğitiminin zararları, okulla sporu bir arada götürebilmek, aile ve koç ilişkileri, sokak ve oyununun etkileri, fitness, pozitif koçluk ve teknik basketbol konularını içeren videolar, profesyonel bir ekip tarafından titizlikle hazırlandı. Toplam 18 bin soruları cevaplanmış eğitim videosu izlendi. Amaç, her yıl 100 bin videoyla Yeni Nesil Tofaşlılara ulaşmak.”
“Bursa’yı basketbol şehri yapma” iddiasını daha da güçlendirmek adına 2017-2018 sezonunda 10 bölgede daha basketbol okulu açılarak, yeni minik takımlar çıkarılması hedefleniyor. Yeni Nesil Tofaş Proje Koordinatörü Kartal Önel, proje kapsamında parklardaki potalar düzenlenirken, Karacabey Belediyesi ile ortak düzenlenen sokak basketbolu turnuvasını 2017 yaz döneminden itibaren tüm bölgeye yayılmasının amaçlandığını anlattı. Önel ayrıca sporcu ordusunun kaliteli şekilde çalıştırmak amacıyla başlattıkları Yeni Nesil Koç Yetiştirme Programı’nın da hızla faaliyetlerine devam ettiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir