PKK/KCK davası devam ediyor

17 Mart’ta, terör örgütü PKK/KCK’nın eylem ve faaliyetlerinde Karacabey ile birlikte Bursa kent merkezi, Gürsu, Gemlik, Yenişehir, İnegöl ve Mudanya ilçelerinde belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonlar kapsamında, HDP il yöneticisi, merkez ve ilçe teşkilatlarının başkan ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu tutuksuz 15 sanığın yargılanmasına başlandı.
Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında tutuksuz sanıklardan HDP İl Yöneticisi avukat S.V, A.U, B.T, C.G, G.Y, H.A, H.U, M.T, M.A, N.K, N.T, S.G, Ş.Ç. ve avukatlarıyla yakınları hazır bulundu.
Sanıklardan H.İ., Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) İnegöl Ağır Ceza Mahkemesi’nden duruşmaya katıldı. M.F.Ç. ise, yoğun bakımda olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmadı.
Mahkeme başkanı, duruşmanın başında adli kontrol şartıyla serbest kalan sanıkların çoğunu, imza atmak için karakola gitmeyi aksattıkları gerekçesiyle uyardı. Duruşmada söz alan sanıklar, haklarındaki suçlamaları reddetti.
Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden, sanıkların sosyal medya hesaplarının inceleme raporlarının beklenmesini talep etti.
Mahkeme heyeti, kısa bir aranın ardından kadın sanıkların adli kontrol şartının kaldırılmasına, yoğun bakımda bulunan M.F.Ç.’nin ise duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.
Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 17 Mart’ta, terör örgütü PKK/KCK’nın eylem ve faaliyetlerinin deşifresine yönelik kent merkezi, Gürsu, Gemlik, Yenişehir, İnegöl, Mudanya ve Karacabey’de belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlemişti. Operasyonda, HDP il yöneticisi, merkez ve ilçe teşkilatlarının başkan ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan 15’i hakkında, Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir