GÖNÜL AVİL Röportajımız…

KH : Gönül hanım, iki sezondur Karacabey’in yöneten bir belediye başkanımız var malum, kendisi sosyal medyayı ve yerel basını oldukça iyi kullanan bir isim , yaptıkları hizmetleri topluma iletebilmeye özen gösteren bir belediye başkanı , siz nasıl buluyorsunuz Karacabeydeki mevcut yönetim anlayışını,  başarılı buluyor musunuz ? 

GA: Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak , Belediye Meclis üyelerimizle birlikte Karacabey adına yapılacak olan bütün doğru ve yerinde hizmetlerin yanındayız.

Güzel verilen hizmetlerde var eksik kalan( söz verip yapılamayan) hizmetler de var.

Örneğin 3 T ile yola çıkılmıştı. Bu gerçekten Karacabey’in her anlamda ufkunu açacak bir vaatti, bunun gerçekleşmesi gerekirdi, Yeniköy mükemmel potansiyeli olan doğa harikası bir yer, ancak hakkettiği şekilde değerlendirildiği söylenemez. 

Bir tarım ilçesi olan Karacabey’de, belediyenin köy yollarının bakım ve onarımına çok daha fazla önem vermesi gerektiği kanaatindeyim, şehir içinde yeraltı çalışmaları nedeniyle yollarda karşılaşılan sorunların vatandaşın çilesine dönüşmesinden rahatsızım, mağduriyetlerin biraz daha hızlı giderilmesi gerekir. 

KH: Bizler eleştirilerini yapan tarafsız medya kuruluşlarıyız, tabi sorularımıza ve eleştirilerimize pek de bir muhatap bulamıyoruz açıkcası , eğer siz CHP nin de içinde bulunduğunu bir yönetim anlayışı, bugün ilçemizi yönetiyor olsaydı, daha şeffaf bir belediyeciliği , halkla daha iç içe olan bir hizmet anlayışını,  biz medya ve basın kuruluşlarına sunacak mıydınız? 

GA: Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediyecilik anlayışı şeffaf, insan odaklı, liyakat üzerine kurulu , “sosyal belediyeciliktir” belediyeler halka hizmet etme yerleridir,

KH: Şuan , sizce böyle bir hizmet anlayışı karacabeyde veriliyor mu ? 

GA: Benim söylediklerim bir Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışıdır. Bu hizmet anlayışı ancak Sosyal Demokrat Belediyelerde hayata geçirilir.

KH: Sizi milletvekillerinizle birlikte sokakta görüyoruz, esnaf ziyaretlerinde görüyoruz , zaman zaman köylerde görüyoruz, oralarda aldığınız tepkiler nasıl , vatandaşın sizlere teveccühü nasıl , sizlere şikayetlerini iletiyorlar mı? 

GA: İlçe yönetimi olarak Milletvekillerimizle birlikte sahadayız, Ekonomik sorunları pandemi sürecinde bir kat daha fazla yaşayan esnafımızı dinliyoruz, üreticimizi, çiftçimizi dinliyoruz, herkes dertli. Gittiğimiz yerlerde halkımızın teveccühü ile karşılaşıyoruz. 

Köylerdeki en büyük şikayet; köy yollarının durumu… Büyükşehir yasasıyla Belediyeye geçen köy meraları ve köy tüzel kişiliği arazilerinin satışı ciddi bir başka şikayet konusu çünkü köylü bu taşınmazları kullanamaz hale getirmiştir.

Yine köylümüz; ürettiği ürünlerinin para etmemesinden, alıcı bulamamasından, maliyetlerin altında ezildiğinden şikayet etmektedir. Emeğinin karşılığını alamamaktan ve her yıl daha çok borçlanmaktan dert yakınmaktadır. 

Çiftçinin ve üreticinin kalkınması da ancak sözleşmeli ve planlı tarımla gerçekleşecektir. Bizim Partimizin hassasiyetle üzerinde durduğu tarım politikası da budur..

KH: Sayın başkan , siz de çok iyi biliyorsunuz ki; Belediye başkalarının asli vazifeleri; yönetmiş oldukları ilçelere yatırım çekerek ishidham ve iş imkanı sağlamaktır…

Bugün Türkiye’nin 3 büyük şehiri, millet ittifakı tarafından yönetiliyor ve bu belediyeler sosyal projelere ağırlık vermeleri sebebiyledir ki , sanırım belli kısıtlamalar ile karşı karşıyalar , hatta Genel Başkanınız Sn. Kılıçdaroğlunun“ belediyelerimizin çalışma imkanlarını daraltmayın, üzerlerinde baskı kurmayın “ diye bir açıklaması oldu, Bursa CHP’nin kazandığı bu Büyükşehirler arasında olamadı , sizler de o seçim sürecinde , geceli gündüzlü halkın içindeydiniz.. 

Eğer Bursa Büyükşehir’i ve Karacabey’i , CHP’li bir belediye başkanı yönetmiş olsaydı , vatandaşın hayatında ne değişirdi ? Hizmet kalitesi olarak bizi neler beklerdi ? Sabah gözümüzü açtığımızda “gerçekten herşey çok daha güzel olacak diye mi “ uyanırdık? Hizmet ve istihdamdan yana Karacabeyliler tam olarak ne görürdü? 

GA: Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde hersey çok daha güzel olacak..

Bunları son seçimlerde kazandığımız 11 Büyükşehirde görüyoruz. Tüm hizmetlerin yanında özellikle de bu Pandemi sürecinde , CHP ‘li Belediyelerin halkın mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda verdikleri mücadele ve hizmet tam bir sosyal belediyecilik örneğidir. (Herkesin bildiği askıda fatura örneği gibi)

Belediye hizmetler verilirken her mahallenin kendi seçtiği temsilcileri olacak, mahalle muhtarları çalışmalarımızda etkin görev alacak, Muhtarlar , mahalle temsilcileri << halkın, gözü , kulağı ve dili >> olacak.

Onların ihtiyaç hissettikleri hizmetler ön planda olacak, Halkla el ele bir belediyecilik anlayışı gerçekleştireceğiz. Böylece halkımızın talepleri, hizmetlerimizde esas alınacak. Bu da huzur içinde yaşanır bir kenti ortaya çıkaracak..

KH: Sözünü ettiğiniz bu sosyal belediyeciliği sizler kazansaydınız, bizde yaşayacaktık öyle mi?

GA: Gayet tabi , bakın biz geçenlerde şöyle birşey yaptık , Karacabey’imizde geçtiğimiz sezon biliyorsunuz soğan üreticilerimiz çok mağdurdu, çiftçimizin mahsülü adeta tarlada kaldı . Soğanımız alıcı bulamadı ,neden çünkü iktidar dışarıdan dış alımın önünü açtı , dışarıdan ülkemize ithal soğan geldi , bizim vatandaşımızın , çiftçimizin üretimi olan yerli soğan tarlada kaldı, maliyetine dahi çiftçimiz bu ektiği soğanını satamadı bakın..!

KH; Mahsül tarlada kaldı ve toplanmadı ? 

GA: Evet evet!! Çünkü ürünü tarladan toplatmaya kalksa bir de işçi masrafı ortaya çıkacak , çiftçi de diyor ki; madem para kazanamayacağım , soğanı toplamak yerine hiç olmazsa tarlada kalsın da süreyim , yerine arkada gelecek ürünü ekeyim dedi, CHP’nin halihazırda Bursa’da 3 tane yerel belediyesi bulunmaktadır (Mudanya , Gemlik ve de Nilüfer )bu belediyelerimizle bizler ortak iştiraklerde bulunarak , buradaki Karacabey’deki çiftçilerimize gücümüz yettiğince destek olmaya çalıştık , 

Ama eğer Bursa Büyükşehir belediyesi bugün bizim olsaydı , çiftçimizin ürettiği malın elinde kalmaması için bütünüyle çaba sarf ederdik , ve bunun örneğini bakın İstanbul yaptı ,Mersin’den limon aldı , narenciye aldı, İstanbul Büyükşehir belediyesi olarak Mersinli çiftiçiye destek oldu , katkıda bulundu, tekrar diyorum . Bursa yı da alsaydık tam bir sosyal belediyecilik ile halkımızın , çiftçimizin ve de esnafımızın herdaim yanında olurduk, 

KH: Sayın başkan , şunu anlıyorum ,sizler; Türkiye’nin asıl meselesi ; ekonomidir diyorsunuz ? İstidham dır diyorsunuz ? 

İşsizliktir diyorsunuz ? Ama 2023 denilen bir seçim dönemi var, sizler de parti olarak bu sürece yavaş yavaş hazırlanacaksınız? Bir “yeni Anayasa olayı” gündemde yine bir diğeri olan “Ay’a çıkma” tartışmaları ülke gündeminde , Sizler bunları nasıl değerlendiriyorsunuz ? 

GA: “Demokrasi” vaadi ile ulus devletlerde “sivil darbeler” yapan George Saros’un örümcek ağı örgütlenmesinin, Türkiye’deki en önemli temsilcisi olan Can Peker, Erdoğan’ın yanıbaşında…

Can Paker, TSK için “demokratik denetim” getirilmesini, Milli bayramlarımızın “çağdışı olduğunu” Andımızın okullarda okutulmasının “zararlı olduğunu” Sayın Erdoğan’a fısıldayan bir isimdir, 

Bu kişi sayın Erdoğan’ın anayasa çalışmasının mutfağında yer alıyorsa, AKP nin “yeni Anayasa kazanı” ne doğuracak diye ben şahsen hiç merak etmiyorum. 

Bu Anayasa kazanından ; Demokrasi, Ulus devlet ve Hukukun üstünlüğüne dair bir dönüş çıkmayacağı kesindir..

Yasaları engel gören, anayasayı tanımayan, adalet terazisi sürekli olarak kendi yandaşlarının lehine tartarken, adaletin kılıcını muhaliflerin üzerine salan, demokrasiyi sadece ve sadece kendi amaçları doğrultusunda kullananlar ile , Anayasa yapılmaz!!

Cumhuriyet Halk Partisinin gündeminde bir Anayasa çalışması yoktur. 

Cumhuriyet Halk Partisinin gündeminde en acil sorun olan, halkımızın belini büken “Ekonomik sorunlar” vardır. 

KH: Çoğulcul, halkın her kesiminden , farklı siyasi partilerin temsilcilerinin içinde bulunduğu ,bir yeni anayasanın yazılabileceğine anladığım kadarıyla siz ihtimal dahi vermiyorsunuz , peki tüm bunları hükümetin sadece gündemi değiştirme çabası olarak mı görüyorsunuz ?

GA: Kesinlikle kesinlikle , zaten Meclis’e gelse bile referanduma götürebilmeleri için 360 ı bulmuş olması gerekiyor, 400 oy bulurlarsa, ancak anayasayı meclisten geçebilirler. Eğer 360’ta kalırlarsa zaten referanduma götürülecek , ee bekleyip göreceğiz ne çıkacağını ama benim burdan tam bir demokratikleşme çıkacağına dair bir inancım yoktur, 

KH: Uzay yolculuğu ve Ay’a ilk adım , konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz peki?

GA: Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye uzay ajansının milli uzay programını açıkladı.

Bu açıklamayı duyunca daha siyah-beyaz televizyonu yaşamadan renkli televizyona geçmiş gibi hissettim kendimi, 

Yerli uçağımızı uçuramamışken uzaya astronot gönderme fikri bana oldukça ilginç geldi. 

Sn.Cumhurbaşkanı aylar öncede hatırlarsanız, Karadeniz’de doğalgaz yatakları bulduğumuzu ve 2023 yılı sonunda doğalgaz üretimine başlayacağımızı açıklamıştı. 

KH: Neden hep özellikle 2023 hedef koyuluyor peki? 

GA: Dikkat edilirse; tarihler hep 2023 yılı sonu olarak açıklanıyor…

Doğal olarak insanın aklına 2023 yılında yapılacak “Cumhurbaşkanlığı seçimi” geliyor. 

Böyle bir projeyi, ülkemin gerçekleştirmesinden sade bir yurttaş olarak gurur duyarım. Ama ben bu açıklamaları bilimsel ve teknik gerçeklikten öte; ” siyasi mühendislik projesi” olarak görüyorum. Seçimlere yönelik bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Halkımızın büyük çoğunluğunun; “Ayın sonunu getirmekte çok zorlandığı ülkemiz ; Ay’a gidiyor.”

KH: Gönül hanım , sizin gençlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunuzu biliyorum , partinizin gençleriyle de sık sık bir araya geldiğinize de tanık oluyoruz , Türkiyede 500 tam puan almış üniversiteli gençlerin , günlerdir hatta aylardır süren , bir “kayyum rektör istemezük” protestoları var , siz bir ilçe başkanı olarak bu gençleri , ve onların taleplerini, eylemlerini nasıl değerlendiriyorsunuz ? Sizce de bunlar birer terörist mi ? 

GA: Daha önce AKP’den Milletvekili Adayı ve Belediye Başkan Adayı olmuş; bu görevlere uygun görülmemiş Sn.Melih Bulu, Boğaziçi üniversitesine “tepeden inme atama sistemi” ile rektörlüğe getirilmiştir.

Böyle bir atama sistemi, bizden başka hiçbir demokratik ülkede yoktur, olmaz da. 

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri ile birlikte, bu ülkenin yüz akıdırlar.. Bu üniversitenin bünyesinden bir Rektör atanamaz mıydı? 

Aslına bakarsanız başarılı üniversiteleri etkisizleştirmek adına, başlatılan çalışmanın bir başka adımı da Boğaziçi üniversitesinde gerçekleştirilmek isteniliyor. 

O gençler; Anayasadan ve yasalardan kaynaklanan demokratik haklarını kullanıyorlar. 

Bu gençler bizim, onlar bu ülkenin yarınları, umutları, Hayata dair söyleyecekleri sözleri ve hayalleri var onların,

Kızmayın, hırpalamayın, anlamaya çalışın onları, Demokratik üniversiteler bu ülkenin onuru, öğrencileri ise bu milletin iftiharıdır.

Şiddete başvurulmadığı sürece, öğrencilerimizin ve Öğretim görevlilerimizin, demokratik eylemlerini destekliyoruz.

KH: Bu son “pençekartal2” operasyonuyla ilgili malum silahalı kuvvetlerimiz , sınır ötesine bir operasyon gerçekleştirdi , oldukça büyük zaiyatlar verdirdi düşman mevzilerine, şehitlerimiz de var , Allah ordumuzu korusun, dualarımız onlarla , sizler bu konuda neler söylemek istersiniz ?

GA: geçtiğimiz günlerde GARA’da gerçekleştirilen sınır ötesi, rehine kurtarma operasyonunda 16 vatan evladımız şehit oldu. Şehitlerimize Allahtan rahmet, acılı ailelerine ve milletimize de baş sağlığı diliyorum. 

KH: Ali Özkan’ın bu ikinci seçim dönemi dedik, bu süreç böyle geçip gidecek gibi görünüyor , hatta kimi kaynaklar bir sonraki adımının da milletvekilliği olduğunu dile getiriyorlar, sizin siyasi geleceğiniz için bir hedefiniz var mı?

GA: Çok partili dönemin başlangıcı olan 1950 yılından bu yana 70 yılı aşkın süredir ilçemizde bir CHP’li belediye başkanı görev yapmadı. En büyük isteğim Karacabey’i; Sosyal Demokrat belediyecilik ile, Halkçı bir belediyeye kavuşturmaktır. 

Önümüzdeki dönemlerde, yerel yönetimlerimizde görev alacak arkadaşlarımızı ve kadrolarımızı, Örgütümüz tayin edecektir..

KH: Sayın başkan , bu bir iktisatçı olarak , son sorum olacak sizlere, Cumhuriyet Halk Partisinin iktisat politikasını sormak istiyorum; yani genel merkezinizde , bu ülkenin istihdamı için, ülkenin genç nüfusunun işsizliği için , masaya oturup, bu işin uzmanları tarafından , kafa yoran bir ekibiniz var mi? CHP’nin gerçekten bir ekonomi politikası var mı? Halkın Ekmek kavgası sizin siyasi gündeminizde mi ? 

GA: Cumhuriyet Halk Partisi, ekonomi masası; her hafta bir ile gidip, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri ile toplantılar yaparak, sorunların tespitini ve çözüm yollarını göstermektedirler. Partimiz tarafından sunulan bu çözüm önerileri önce itiraza uğrasa da iktidar partisi , bunların bir kısmını eksik gedikte olsa uygulamak zorunda kalmaktadır. Örneğin ; asgari ücret, taşeron ile ilgili, emekli ikramiyeleri ….

Sayın Haluk; partimizde özellikle ekonomi konusunda, siyasete girmeden önce, üst düzeyde görevler almış, tecrübeli iktisatçı kadrolarımız var. 

Partimizin; üretenden ve emekten yana, ekonomik politikaları uygulayacak uzman kadroları var..

KH: Halkta karşılığı olan siyasi projeler miydi bunlar ?

GA: Kesinlikle evet, bakın bir “ekonomi masası” dedi CHP , ekonomi masası adı altında Türkiye’nin her yerine milletvekillerimiz yayıldılar , ve çözüm önerilerini getirmeden önce , bütün meslek ve esnaf odaları ile Türkiye’nin her yerinde görüşmeler yaptılar, esnaf ziyaretleri ile de birebir görüşmeler yaparak , onlardan aldıkları sorunlara yönelik çözüm önerileri üreterek , projelerini sundular, 

Gerçekten de CHP’nin şu son 2 yılda ,özellikle de bu pandemi sürecinde , yaşanılan ekonomik sorunlara yönelik , muhteşem çalışmaları var , biz de burada Karacabey CHP olarak , esnaf ile birebir yaptığımız görüşmelerde , bu projelerimizin bir karşılığının olduğunu gördük, …

KH: efendim çok teşekkür ediyorum zaman ayırdınız bizlere…

GA: Ben teşekkür ediyorum, tüm okur ve takipçilerinize, saygılarımı sunuyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir