Biraz Empati Lütfen …

Yazılarımda çoğunlukla kaleme aldığım bir gerçekten tekrar ve yine bahsetmek istiyorum. O da: “Karacabey‘deki vizyon eksikliği” ve bu yönetim anlayışının,  vatandaşın hizmet beklentisini karşılayamıyor olmasıdır.

Biz basın olarak; halkı aydınlatmaya, mevcutta olan sıkıntıları, bakın burası çok önemli, “sadece olanı yani gerçekleri” kaleme almaya ve sorumluluk sahiplerini, bunlar üzerinden eleştirmeye mecburuz.

Olmayan bir şeyi ya da mevcudun çok ötesinde pembe tablolar çizmeyi; ne kendime, ne de aynı mesleği yapmış olduğum diğer gazeteci ve yazar arkadaşlarıma yakıştıramam.

Yazılarımızda haklılığı, tutarlılığı ve de toplum çıkarlarını savunan konuları kaleme alarak, yerel yöneticileri hizmet üretmeye davet ederiz.

En başarılı hizmet anlayışı ;
– kalıcı ,
– en az sorunla çözümlenmiş ve  de tabii ki ;
– düşük maliyetle ortaya koyulmuş bir çözüm anlayışıdır.

Günübirlik, sırf halkın veya  kamuoyunun gözünü boyamak için; maliyet ve masraf analizi gözardı edilen, yandaş ve kayırmalı ihalelerle, yarım bırakılmış projelerle , yapılmış olan işlerin; bu toplum için faydadan çok, nasıl büyük zararlara sebep olduğunu herkes biliyor…
Yeniköy sahil projesi işte buna bi örnek.
Peki tüm bu yanlışlıkların bir hesabı sorulmuş mudur? Tabii ki hayır!

Hiçbir belediye başkanı,  kendisine oy veren ve yine kendisinden hizmet bekleyen vatandaşı eleştiremez, yadırgayamaz ve yine hiçbir medya organı sırf eleştiri yapıyor diye toplumu aydınlatma misyonundan dolayı ötelenemez.

Karacabey , benim daha önce hiçbir yerde tanık olmadığım  bir belediyecilik hizmet anlayışıyla, kendine has bir yönetim tarzı ile yönetilmektedir.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan sayın Belediye Başkanımızın, halkın hizmet almada yaşadığı sıkıntılar karşısındaki , haklı sitemlerine cevaben bir belediye personelinin eşi olan hanımefendinin paylaşımını , kendi şahsi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşarak…” biraz empati lütfen” yazması neyin mesajıdır ve nasıl bir çözüm yöntemidir? Tartışılmalı…

İkide bir sular kesiliyor diye, halkın beddua etmiş olmasını “-ki bunu ben asla tasvip etmiyorum” ve bizlerin bitsin artık bu çile de kurtulalım diye , kesin ve kalıcı çözümler bekliyor olmamızdan daha doğal ne olabilir?

Yeniköy’de sık sık meydana gelen, elektrik kesintileri, halkı canından bezdirmiş durumda. Vatandaş , bu elektrik kesintilerinden etkilenen ve bozulan beyaz eşyalarının masraf ve mağduriyetlerini dile getirmemizi istiyor.

Bizler de vatandaş olarak, çözüm bekliyoruz. Nasıl kalıcı bir çözüm ortaya koyacağınızı da öğrenmek istiyoruz. En ufak bir yağmur ya da rüzgar esintisinde bile kesilen elektrik ve internet hizmetleri konusunda  , halk yetkililerin neler yaptığını ya da yapacağını öğrenmek istiyor..?

Eğer halk sitem ediyor ise ; işte bunlardan dolayı sitem ediyor. Size yapılmış olan bu haklı eleştirilerin temelinde , hep hizmet beklentisi var Başkanım , Kendinizi savunma sisteminiz kalıcı çözümler üretmek üzerine olmalı. Mazeretler üreterek  sorunları erteleyerek  bu çağın gereksinimlerine uygun  modern bir belediyecilik hizmeti sergileyemezsiniz, zaten sergilenmez de…

İlçemizin halihazırdaki sorunlarını, kalıcı olarak çözüme kavuşturmak yerine; Yarın da bir elektrikçi personel hanımının, çıkıp vatandaşa cevaben paylaşım yapmayacağını ve bu paylaşım üzerine sayın başkanın da halkı tekrar “empatiye davet etmeyeceğini” kim garanti edebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir