Başkan Özkan’dan Domates Festivali eleştirisine cevap geldi

*Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Başkanı Murat Tanrıverdi’nin, “Karacabey’de Domates Festivali neden yapılmıyor?” sorusuna cevap veren Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Tanrıverdi’nin gündemi takip etmediğini söyledi.
*Başkan Özkan, “Biz Karacabey’de ilçenin en önemli tarımsal değerlerinden olan salçalık domatesle ilgili festival yapmak istiyorduk ve bu festivali, 29 Temmuz’da yapma kararı aldık. Fakat talihsiz bir hadise yaşandı. Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerini kapsayan bir dolu afeti çiftçimizi yaraladı. Böyle bir ortamda yapmanın bazı tepkilere neden olabileceğinden dolayı bunu erteledik” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Başkanı Murat Tanrıverdi’nin, “Karacabey’de Domates Festivali neden yapılmıyor?” sorusuna cevap veren Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Tanrıverdi’nin gündemi takip etmediğini söyledi.
Karacabey Belediye Başkanı olarak görev yaptığı süre içerisinde, muhalefet siyasi parti ilçe başkanlarıyla polemiğe girmemeye çalıştığını ifade eden Başkan Ali Özkan, “Onların yanlış da olsa, eksik bilgiye de sahip olsalar yaptıkları beyanlara cevap vermemeyi tercih etmiştik. Ancak CHP Karacabey İlçe Başkanı Murat Tanrıverdi’nin mahalli bir gazetede çıkan “Karacabey’de Domates Festivali neden yapılmıyor?” açıklamasını görünce kamuoyunu aydınlatma gereği duyduk” dedi.
Başkan Özkan, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Öncelikle Tanrıverdi’nin açıklamasını çok ilginç bulduk. Asıl ilginç olan, kendisinin gündemden ne kadar uzak olduğu ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalıştığıdır. Sayın Tanrıverdi’ye bir tavsiyemiz olacak. Biraz güneşe çıksın. Araziye çıksın. Klimalı ortamlarda başkalarının yönlendirmesiyle siyaset yapmasın. Karacabey Belediyesi’nin davet ettiği etkinliklerine katılsın. Geçtiğimiz hafta Hotanlı Mahallesi’nde, kadınların daha rahat bir şekilde ibadetlerini gerçekleştirmeleri için. Camiye ek bina talebi edilmişti. Orada bir açılış gerçekleştirdik. Açılış konuşmasında dedik ki; biz Karacabey’de ilçenin en önemli tarımsal değerlerinden olan salçalık domatesle ilgili festival yapmak istiyorduk ve bu festivali, 29 Temmuz’da yapma kararı aldık. Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, daha önce tarım komisyonunda yer alan Hakan Pullu ve Karacabey Belediyesi Kültür Müdürü Esra Taştekin Palabıyık ile birlikte, bu organizasyonu gerçekleştirmeye gayret etmiştik. Sanatçılarla ve konseptle ilgili çalışmalarımız olmuştu. Fakat talihsiz bir hadise yaşandı. Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerini kapsayan bir dolu afeti çiftçimizi yaraladı. Böyle bir ortamda yapmanın bazı tepkilere neden olabileceğinden dolayı bunu erteledik. Domates hasadı başladı. Eylül ayının 10’u ila 20’si arasında yapma kararı aldık. Bu sadece fikir değil faaliyet aşamasına geçtik. Arkadaşlarımız salçalık domates konusunda faaliyet gösteren sanayi kuruluşları, tohum firmaları ve tedarikçileri ile görüştürler.
Sadece bunu bir konser şeklinde değil, bu sektörde faaliyet gösteren firmaların stant açarak, salçalık domates konusunda; zirai ilaççısından, damlama sulamacısına, tohum firmasına ve bunların üretimini yapan sanayi kuruluşu olan salça fabrikalarının stantlarına kadar, bütün paydaşların bulunacağı, bununla birlikte yerel üretici kadınların salçanın nasıl imal edildiği ile ilgi gösteri yapacakları, Karacabey Belediyesi’nin her etkinlikte yapmaya çalıştığı salçalı ekmek dağıtımıyla, Türkiye’de Karacabey’de yetişen salçalık domatese vurgu yapmanın çalışmasını yapıyoruz ve yapacağız. Bu sadece fikir aşamasında olan bir şey değil. Her etkinliğimizde bunu dile getirdik, getirmeye devam ediyoruz. Hotanlı’da dile getirdik. Geçtiğimiz günlerde 4 gün boyunca; Ihlamur Kokulu günler adı altında Yeniköy Boğaz’da bir etkinlik yaptık. Salçalık domatesin önemine bu festivalde de vurgu yaptık. ‘Ihlamur kokulu günler’ festivalindeki konuşmamda da sezon başında yapmayı planladığımız Domates Festivali’ni dolu afetinden dolayı ertelediğimizi söyledik. Önümüzdeki ay bunu gerçekleştireceğimizi ifade ettikten sonra vatandaşlarımızı da bu etkinliğe davet ettik.
Demek ki Karacabey’imizde ana muhalefet partisi olarak, oturduğu koltukta oturan Sayın Murat Tanrıverdi gündemi takip etmiyor. Karacabey Belediye Başkanı nerede ne söylemiş. Bunlarla ilgilenmiyor. Araştırma ihtiyacı dahi duymadan, en azından belediye yetkililerini ya da ziraat odası başkanını aramadan gazetelere çıkmış olmak için açıklamalar yapabiliyor. Ben bu noktada kelimelerin gerçekten kifayetsiz kaldığını düşünüyorum. Siyasetin sırça köşklerde, klimalı ortamlarda değil, halkın içinde tarlada, pazarda, arazide yapılması gerektiğini ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir