YENİKÖY, BAYRAMDERE’DEN AYRILSIN!

Bildiğiniz gibi ilçemizin, tatil ve turizm beldesi olarak Yeniköy-Boğaz adeta parlayan bir inci. Gerek uzun ve temiz plajı gerekse misler gibi kokan ıhlamur ormanları ile tam bir cazibe merkezi.

Yeniköy gelişmekte olan bir lokasyon. Her ne kadar yol yapım ve asfaltlama çalışmalarıyla ulaşım imkanları iyileştirilmeye çalışılsa da, hala birtakım eksiklikleri mevcut. Henüz bölgesel bir oyuncu olmaktan da çok uzak.

Karacabey’in belki de en büyük dezavantajı; Mudanya ve Bandırma gibi, iki deniz kıyısına konumlanmış,  ilçelerin tam ortasında olmasına rağmen, Karacabey’in ova üzerine kurulu bir ilçe olması. Belki de bu yüzden; İlçemiz turizm yerine daha çok; tarım ve hayvancılığa ağırlık vermiş bir ekonomiye sahip.

Bu saydığım her iki ilçenin de gerek turist çekme ve gerekse turizmden pay elde etme açısından Karacabey’den ve tabi dolayısıyla da Karacabey’in Yeniköy’ünden çok daha popüler ve tanınır durumda olmuş olması,  kimseyi şaşırtmıyordur umarım.

Yeniköy’ü geliştirmemiz ve bu şirin yerleşkemizin gerçek anlamda bir turizm destinasyonuna dönüştürebilmemiz için; gerekli konaklama, imar, alt ve üstyapı yatırımlarına devam edilmeliyken, tam bir cazibe merkezi olabilmesinin ilk koşulu, bana sorarsanız Yeniköy’ün, Bayramdere’ye bağlı mahalle olmaktan kurtarılmasıdır derim.

Bildiğiniz gibi Yeniköy hâlâ Bayramdere Köyü’nün (yeni ünvanıyla Bayramdere Mahallesi’nin) bir sokağı konumunda. Yani hâlâ bir köy bile değil Yeniköy aslında, adına aldanmayın..!

Hani hep duyduğumuz “tatil köyü” tabiri vardır ya, hah işte Yeniköy daha bir köy bile değil ki tam bir tatil köyü olabilsin..!

Bu bence son derece adaletsiz bir yaklaşım. Gerek nüfus yoğunluğu olarak gerekse Bayramdere’den oldukça farklı sosyokültürel bir tabana sahip olması açısından, Malkara’yı da içine alabildiği yeni bir köye dönüşmüş olması, adına yakışır bir ” Yeniköy’ün” belediye hizmetlerine ve sermaye yatırım fırsatlarına çok daha kolay bir imkan sunacağı kanaatindeyim .

Konuyu bir de birincil ağızdan Bayramdere Köy Muhtarı Sayın Nihat Altın’dan öğrenelim dedim ve kendisine “Yeniköy’ün ayrı bir muhtarlığa” sahip olması fikrini sordum. Bakın Nihat Muhtar bizimle neler paylaşmış:

Nihat ALTIN:  “Burada işi bütünüyle ele almak lazım. Yeniköy dediğiniz yer aslında Malkara, Yeniköy ve Kocadere yaylasını da içine alan bir güzergah. Taman ayrılsın, nüfus olarak da Yeniköy’ün köy olması fikri buna müsait, fakat buradaki asıl önemli olan nokta “hizmet”.

Hizmet olmadıktan sonra, talep ettiğimiz hizmete zamanında ulaşamadıktan sonra köy (yeni adıyla mahalle) sayımızın artması bölgeye ve ilçemize hiçbir şey katmaz.

Bakın bizde bugün 2 tane muhtarlık var; biri Yeniköy’ün içinde, diğeri ise Bayramdere’de. Buralar 5 yıl önce nasıldı, şimdi nasıl? Bence biz buna bakmalıyız.

2014’ten bu yana göreve geldiğimden beri, en fazla dilekçe veren, en fazla hizmet talep eden muhtar inanının benimdir. Biz muhalif olmaya değil;  hizmet isteyen, hizmet peşinde koşan bir anlayışa sahibiz.

Bugünkü Yeniköy-Karacabey arasındaki yollar 1960’larda yapıldı. Şuan yapılan yenileştirme ve asfaltlama faaliyetlerinde 3 ay içerisinde toplamda 3 kilometre yol genişletilebilmiş, onlar da yeterli değil. Hâlâ da devam etmekte olan bir süreç bu asfaltlama faaliyetleri.

Yeniköy içine geçen sene yapılmış olan asfaltlar, su giderlerinin yapımı sebebiyle tekrar kazılmış ve sonrada üzeri yeniden doldurulmuştu. Bu sene ise Telekom hatları sebebiyle tekrardan kazıldı.

Bayramdere’nin içinde telefon hatları malumunuz çekmiyor ve bu konuda bizler elimizden geldiğince gerekli mercilere ulaşmaya ve bu sorunu çözmeye gayret ediyoruz. “

Evet hizmet! Çünkü hizmet yoksa orada gelişim yok. “Tatil köyü” diye isimlendirdiğimiz bir yerleşkede, siz daha birçok şeyden muhafsanız, biz kime neyi satabiliriz ki?(!)

Son olarak şunu da ekliyor Nihat Muhtar: “Eğer bu imarlaşma bu hızla devam ederse çok değil bundan tam 15 yıl sonra bu Yeniköy, nüfus olarak Karacabey nüfusunu yakalar. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir