Ulaşım ve trafik rahatlayacak!

Ulaşım ve trafik rahatlayacak!
Karacabey Demokratik Sol Parti Belediye Başkan Adayı Murat Coşan, ilçenin kanayan yarası haline gelen ulaşım ve trafik sorununa karşı projelerini ortaya koydu.
Alternatif yolların özendirilmesi ve geliştirilerek devreye sokulması gerektiğini dile getiren Coşan şunları söyledi; “Meslek Lisesi’nin üstünden geçerek Yeniköy yoluna ulaşımı sağlayan yolun iyileştirilmesi, asfaltlanması, refüjlerin yapılması ve ağaçlandırılması, Emirsultan, Esentepe ve Gazi Mahallelerine ulaşımı kolaylaştırmak için DSİ arkasından geçen yolun iyileştirilmesini sağlayacağız. Tüm tek yön uygulamalarının tekrar değerlendirilmesi yapılacak, gereksiz olanlar kaldırılacak. İzmir Kavşağı’ndan Karadere Köprüsü’ne kadar olan yoldaki yaya kaldırımları ve bisiklet yolları yapılacak refüj ve aydınlatma sistemi elden geçirilecek.
Tüm yol kenarları ıhlamur, çınar, iğde, fıstık camı gibi ağaç türleriyle ağaçlandırılacak. Mevcut hız tümsekleri kaldırılarak, gerekli olan yerlere amacına uygun Avrupa standartlarında bariyer tümsekler yapılacak. Düşüncesizce şehir içinde sürat yapan sürücülere karşı ne yazık ki bu zorunlu bir uygulamadır. İhtiyaç halinde kuralları ihlal eden sürücüleri, esnaftan ve gönüllülerden oluşturduğumuz sivil trafik denetçileri yardımıyla İlçe Trafik Müdürlüğü desteğini talep ederek kontrol edeceğiz” dedi.
Parke ve kaldırım taşı ihtiyacını karşılamak için ilçeye bu amaçla fabrika kurulacağını dile getiren DSP Belediye Başkan Adayı Murat Coşan , “Zaman içersinde doğalgaz kazıları veya başka sebepler nedeniyle yollarda kazı yapılacaksa, yağmur suyunun şehir kanalizasyon şebekesini zorlamaması için tüm yollar tamirat esnasında parke taş döşenecek. Bu proje için taş işleme kursu açılacak, fabrika işçileri ve taş işlemeciler Karacabeyli olacak. Böylece birkaç aileye ekmek kapısı açılacak.
Karacabey’in trafikle ilgili en büyük sorunu otopark değil garajdır. Bunu da mevcut otoparkın garaj olarak kullanılmasından anlıyoruz. Yüksek fiyatlara otomobil satın alan insanlar bunları bırakmak için güvenli yerler aramaktadırlar. İşte sorunda asıl burada başlamaktadır. Bu şekilde kullanım otoparkın yapılış mantığına terstir. Maksat sadece para kazanmaksa söylenecek söz yok. Ancak, asıl amaç heykel ve çevresinin, Bursa caddesinin trafiğini rahatlatmak olmalıdır. Bunun içinde yeni otopark yerleri tespit edilmeli, merkeze yakın boş arsalarda özel otopark işletmeciliği özendirilmeli, maddi ve manevi desteklenmelidir. Ayrıca ne kadar yapımı bitmiş olsa da Pazar Yeri’miz mecburen yeniden projelendirilmeli, yer altında en az iki kat otopark olarak yapılmalı, zemin kapalı pazaryeri olarak kalmalı, bina çok katlı olarak projelendirilmeli, temeli buna göre atılmalıdır. O gün için mali kaynaklar tüm projeyi bitirmeye yetmese de Karacabey’in ihtiyacına göre diğer katlar da otopark veya ihtiyaca göre başka bir tesis olarak şekillenebilir.
Yine bu proje ye bağlı olarak, düzenleme sağlanır sağlanmaz Bursa caddesine ücretli park makineleri konulacak, fakat mevcut otoparkın ilk 8 saati ücretsiz olacaktır. Heykel girişine konacak bir ücretsiz otopark tabelasıyla hem şehir dışından gelen günübirlikçi kişiler hem de çevre esnafı arabalarını otoparka bırakacak. Bursa caddesi ve heykelde yığılma olmayacaktır. Ayrıca Bandırma Caddesi ve bazı sokaklarda da tek yön uygulamasına gidilecek. Haftanın belirli günleri yolun bir tarafı yasaklanarak yeni alınan yol kenarı temizlik aracının da faaliyetine olanak sağlanacaktır.
Trafik ve park problemini rahatlatmak için, Cumhuriyet Meydanı’ndan Pazar yeri ve civarına giden araçların ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla 131. sokakta (postanenin üst arasında) trafik düzenlemesi yapılacak. Tek yön uygulaması taşıtların aşağı yönde gidişi şeklin de değiştirilecek. Bursa Caddesi üzerindeki orta refüj açılarak sola dönüş sağlanıp heykelden gelen araçların Pazar yeri istikametine gidişleri sağlanacak. Ayrıca refüje Pazar Yeri’ndeki otoparkı işaret eden bir levha konulacak
Cep terminali projesi; Sanayi sınırına inşa edilecek bir cep terminali sayesinde yolcuların güvenle inip, sanayi minibüsleriyle merkeze naklini sağlayacak bir düzenlemeye gidilecek. Bursa-Balıkesir-İzmir cevre yolunun yakın zamanda faaliyete geçecek olması, şimdiki mevcut yolun yükünü büyük oranda azaltacağı için terminali buraya taşımak gereksiz görünüyor. Yeni yapılacak olan binalarda, projede mevcut daire sayısı kadar garaj görünmüyorsa, onay verilmeyecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir