Ufukta Seçim mi var?

Aslında bu başlığı atmak ne kadar doğru oldu bilemiyorum, ama siyaset kulislerinde , yakın zamanda gerçekleşmesi öngörülen yerel seçimler gündemde bile…

En son 31 Mart 2019’da, hani şu “Sayıştay’ın, Ali Özkan’ın bu seçimin masraflarını belediyenin bütçesinden karşılandığına resmen hüküm verdiği” seçimler. Ha işte o yerel seçimlerin hükümet açısından da büyük bir hezeyana sebep olduğunu, benim gibi herkes de hatırlayacaktır. Neredeyse Bursa hariç bütün büyükşehirlerin muhalefetin eline geçmesi ile “hazmedilemeyen İstanbul seçiminin” tekrarlanması da, siyaset arenasında görmeye pek de alışık olmadığımız bir sahneydi.

Tüm bunları şimdilik bir köşeye koyalım ve biz konuyu Karacabey’imize getirelim; çok az bir farkla ikinci kez başkanlık koltuğuna oturmayı başarabilmiş olan Ali Özkan’ın, bir sonraki dönemde tekrar aday olmayacağı kulağımıza gelen bilgilerden. Gerçi bu konuda resmî ağızdan yada bizzat sayın başkanın ağzından yapılmış herhangi bir açıklama henüz yok. Kendisini eleştirebilir veya destek de olabilirsiniz ama Ali Özkan, yaptıklarını ve çalışmalarını, sosyal medyayı oldukça iyi kullanarak, ilçe halkına anlatma imkanı bulmuş bir belediye başkanı.

Çok ama çok az bir fark ile kazandığı bu son seçimlerin yakın zamanda tekrar yapılması halinde önümüze iki soru çıkacaktır: İlki Ak Partinin yeni adayının kim olacağı, bir diğeri ise muhalefetin adaylarının ne kadar değişim etkisi yaratabileceği…

Yerel seçimler genel seçimlerden oldukça farklıdır. Yerelde iş, tamamen kişisel yetenektir, iyi bir seçim propagandası ve medya gücü, seçimin galibi olmanızda etkiliyken; genelde bazı dış faktörler seçmenin tercihlerini kolayca etkileyebilmektedir.

Dış faktörler diyorum çünkü öylesi diplomatik krizler ya da savaş ortamları oluşur ki, bir anda siyasi ortam değişir de milli değer yargılarını canlı tutar ve sonuç olarak, daima ama daima mevcut hükümet kazanır. Örnek mi? İşte Türk siyasetinden size yaşanmış birkaç örnek:

30 Haziran 1950 tarihli, meclisin aldığı karar çerçevesinde Türkiye Kore’ye asker gönderdi. Daha Kore’nin haritada nerde olduğunu bile bilmeyen Mehmetçik, sırf NATO uğruna, sırf Amerikan çıkarları için Kore’ye gönderildi. Kore’ye asker gönderme fikri, hali hazırdaki Menderes hükümetinin yani Demokrat Parti’nin ABD ile yakınlaşma politikası gereğiydi, artan Sovyet Rusya tehdidine karşı NATO’ya üye olabilmek amacını güdüyordu. Öyle de oldu. Kore zaferi neticesinde, Türkiye 1952’de NATO’ya tam üye olarak kabul edildi. 14 Mayıs 1950 tarihli seçimlerde oyların %52.7’sini almış olan merhum Menderes , bu sefer 2 Mayıs 1954 tarihli genel seçimlerde ise büyük bir zafer kazandı. Oylarını arttırdı, Türkiye genelinde tüm oyların %57’sini almayı başararak, iktidarını tek başına devam ettirebilmişti.

Kıbrıs Barış Harekatı, 20 Temmuz 1974’te Başbakan Bülent Ecevit’in liderliğinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta barışı tekrar tesis edebilmek amacı ile başlattığı harekâttır. 14 Ağustos günü başlatılan ikinci bir harekâtla Kuzey Lefkoşa da dahil olmak üzere adanın yüzde 37’sinin Türk kontrolüne geçmesiyle sonuçlanmıştır. Peki bu Zafer siyaset arenasına nasıl yansımıştı ? Şöyle ki; 3 sene sonraki 1977 seçimlerinde oyların  yüzde 33,30’unu alan “Kıbrıs Fatih’i” Karaoğlan’ın başında olduğu CHP, toplamda 213 sandalye ile seçimin de mutlak galibi oluvermişti.

Dönemin azınlık hükümetinin başbakanı ve DSP lideri Bülent Ecevit’in, 16 Şubat 1999’da televizyon ekranlarında yaptığı açıklamada; “Abdullah Öcalan Türkiye’dedir” demesi ile, Türkiye’deki coşkuyu ve siyaset meydanındaki algının nasıl bir anda değişiverdiğini bir hatırlayın. Çok değil hemen birkaç ay sonra, yani 18 Nisan 1999 tarihli seçimlerde, DSP yüzde 14.65 olan oylarını büyük bir sıçrama yaparak yüzde 22,19 ’a çıkartmış ve Ecevit’in partisi birinci parti olarak 57. hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

Uzun lafın kısası; bir yanda Yunanistan bir yanda Ermeni harekatı, Allah beterinden korusun , en ufak bir kıvılcım , değil Türk siyasetini , dünya siyasetini bile yangın yerine çevirebilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir