Okullardaki ilk ders küresel ısınma

Okullardaki ilk ders küresel ısınma
Okulların açılacağı ilk hafta öğrencilere ‘küresel ısınma’ anlatılacak. Öğretmenler, bölgelerin durumuna göre dersi genişletebilecek.
Yeni eğitim-öğretim yılının açıldığı ilk hafta ilköğretim ve lise öğrencilerine ‘küresel ısınma’ dersi verilecek.
Resmi ve özel okulların bütün sınıflarında anlatılacak derste küresel ısınma sonucu ortaya çıkan kuraklık, su kaynaklarının hızla tükenmesi, su kirliliği, su tasarrufu ile sağlık ve çevre konuları işlenecek.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘küresel ısınma’ konulu bir genelge yayınladı. Genelgeye göre, küresel ısınma dersinde öğrencilere ‘hayatın temel kaynağı su’, ‘dünyamız ısınıyor’, ‘su kirliliği’ ve ‘denizlerimizi koruyalım’ başlıklı örnek konular ve etkinlikler anlatılacak. Öğrencilere sorunla ilgili film seyrettirilecek. Hazırlanan etkinlikler, öğrenci ve sınıf düzeyi ile çevrenin durumuna göre öğretmen tarafından güncel yaşamla bağ kurularak zenginleştirilip düzeye uygun hale getirilecek. Okulun bulunduğu coğrafi bölge ile iklim ve çevrenin durumu dikkate alınarak etkinlik örneklerinden en az ikisi işlenecek. Küresel ısınma dersi, ilköğretim okullarının 1-8. sınıflarında hayat bilgisi, sosyal bilgiler ile fen ve teknoloji derslerinde sınıf ve branş öğretmenleri tarafından, liselerin tüm sınıflarında ise kimya, biyoloji ve coğrafya öğretmenleri tarafından verilecek. Ayrıca tüm öğretmen ve personel konu ve etkinliklerle ilgili bilgilendirilecek. Bakanlık, küresel ısınma konusunu sosyal bilgiler dersi müfredatı içine de koymuştu
İlköğretim ve liselerde eğitim-öğretim yılı 17 Eylül 2007 Pazartesi günü başlayacak. İlköğretime yeni başlayacak öğrenciler ile anaokulu öğrencileri ise ‘okula uyum programı’ çerçevesinde 10 Eylül’de ders başı yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.