Koç, Emniyet Binası harcamalarına yanıt verdi

Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç, Emniyet Müdürlüğü Binası'nın yapımındaki harcamalarla ilgili tartışmalara açıklık getirdi.

AKP'li Meclis Üyesi Orhan Güzel, Emniyet Müdürlüğü Binası'nın tamamlanmasındaki harcamaların oldukça yüksek olduğunu Belediye Meclisi'nin Ekim ayı oturumunda ve yerel basında gündeme taşımasının ardından Başkan Koç'tan yanıt geldi.

Başkan Koç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Son günlerde, Meclis Üyesi olan Orhan Güzel, Belediye Meclis Toplantısı'nda ve ardından yazılı medyada Belediyemizce Emniyet Hizmet Binası'nın yapılışında usulsüzlük ve yolsuzluk olduğunu belirtmekte ve İhale Kanunu çerçevesinde ihalesi sonuçlanan bedelin çok altında Emniyet Hizmet Binası'nın yapılabileceğini belirtmektedir.

Bilindiği üzere Belediyemizce satın alınan mal ve hizmetlerin 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde ve Bayındırlık Bakanlığı'nın belirlediği fiyatlara göre ihale bedeli belirlenmekte ve buna göre Kamu İhale Kurumu'na ilişkin ihale dosyası gönderilmektedir. Bu kurumun onayı alındıktan sonra ancak ihaleye çıkılabilmektedir.

Öte yandan, 1990'lı yılların başlarında temeli atılan ve her ne hikmetse bugüne kadar unutulan binanın ayağa kaldırılması için Başkanlık Makamımca gerekli irade ortaya konulmuş, bu düşüncemiz Emniyet Teşkilatı'na yazılı ve sözlü olarak iletilmiş ve ardından Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan projeye bağlı kalınarak ihale dosyası hazırlanmış ve ihaleye çıkılmıştır.

Belediye Meclis Üyesi olan bu kişinin ithamı ve isnadı için adli makamlara başvurulması yönünde dosyamız hazırlanmış ve yakın bir zamanda adli makamlara dava takibatında bulunulacaktır.

Söz konusu inşaat yapımı işi, usulüne uygun olarak ihale şartnamesi düzenlenmiş, ihaleye toplam 5 şirket teklif sunmuş, bu teklifler içerisinden en makul olarak bulunan şirkete inşaat yapımı işi KDV hariç olmak üzere 421 bin TL bedel ile ihale edilmiştir.

İlgili kişinin bahsettiği bina çift katlı olup, yaklaşık 1200 metrekare genişliğinde inşaatı tamamlanmıştır. Adı geçen kişinin iddia ettiği gibi inşaat alanı 200 metrekare değil, iddia ettiği rakamın çok üzerindedir. Burada olsa olsa, Belediyemizce bugüne kadar gerçekleştirilen hizmetleri küçük düşürmek ve şahsımı karalamaya yönelik subjektif yargılardan ibaret olduğu kamuoyunca iyi bilinmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir