KARACABEYİN UFAK TEFEK YOLLARI

Yollar her zaman; kimi insanlar  için gelişmişlik seviyesinin göstergesidir, kimi insanlar için ise medeniyet seviyesinin bir göstergesi. Karacabey gibi iki önemli metropolün (İstanbul ve İzmir’in) yol hattında kalan bir ilçeye bir de Bandırma-Çanakkale yol ayrımı eklenince ne kadar işlek yollarla, ne kadar aktif karayolu ticaret ağları ile çevrili olduğumuzu anlamak hiç de zor değil.

Peki hızla gelişen, yer değiştiren sermaye ve yatırımın, artan genç nüfusun  çok olduğu dünyamızda; bu genç nüfusun istihdama dönüştürülmesi ve 3 bini aşkın liseli genç nüfusa sahip Karacabeylinin istihdam edilerek onlara yeni iş kapıları sunulması noktasında, Karacabey ne kadar aktif ve ne kadar girift? Başkan Ali Özkan’ın açıkladığı ve gerçekten de oldukça değerli olduğunu düşündüğüm 3 T (Tarım, Teknoloji ve Turizm) tezleri konusunda ne kadar tutarlı ve sürdürülebilir politikalar izliyoruz? Karacabey teknoloji ve turizmde altyapı sorunlarını halletme gayreti içerisinde olan bir ilçe midir yoksa hala elinde olan tek ” T “si (Tarım) ile mi yoluna devam edecektir?

Örneğin turizm hayatımızın neresinde, Karacabey halkı tabiatın bize sunmuş olduğu doğal güzelliklerden ne kadar nemalanabiliyor? Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ekonomisinin büyük ölçüde turizm sektörü üzerine kurulu olduğu ülkeleri ne kadar örnek alıyoruz, onların turizm anlayışını ne kadar incelemeye değer buluyoruz? Rekreasyon, çevre düzenlemesi ve gecelik konaklamada kaç yataklı oda sayısına sahibiz? En büyük iç turizm cazibe merkezimiz olan Boğaz-Yeniköy’ün yolları gerçekten de 3T (tarım, teknoloji ve turizm) açıklaması yapmış bir ilçenin gelecek vizyonuna yakışır seviyede mi?

Yeniköy’ün mevcut yolları; 2 şeritli, dar, bol dönemeçli, yamalı, çocukluğumuzdan kalma baş döndürmeli ve mide bulandırmalı yolculukların çilekeş yolları olarak kalmaya devam mı edecek, yoksa az öncede belirttiğim bu işi; turizm sektörünü, turizmin yarattığı iş gücü istihdam imkanlarını ciddiye alarak, yatırımlar çekebilecek ve gençlere istihdam yaratabilecek miyiz? Henüz çok az bir rütuş ile belki de 10’da birinin yenilendiği veya genişletildiği Yeniköy yollarının hakkettiği hizmet ile tanışması için açıkçası gün sayıyoruz.

Burada yaşayan, buranın geleceğini ve daha yaşanılır bir Karacabey’in kaygısını taşıyan biri olarak, şunu bilir şunu söylerim: hizmet iyidir, kimden gelirse gelsin hizmet değerlidir. Her kim bu memleket için bir taş üstüne bir taş koymuş ise Allah da ondan razı olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir