Hastaneye 4 yeni cihaz

Kalp tedavileri artık Karacabey’de rahatlıkla yapılabilecek:

Daha önce hastaneye kazandırılan son sistem Panoromik Röntgen Cihazı, Bilgisayarlı Röntgen Cihazı ve son donanımla Ultrason’un ardından şimdi de Kardiyoloji Servisi’ne gerekli Efor Cihazı, Eko Kardiyografi, Ritim Holter ile Tansiyon Holter alındı.

Devlet Hastanesine kazandırılan yeni cihazlar ile anjio dışındaki tüm kalp tedavilerinin yapılabileceği müjdesini veren Kardiyoloji Uzmanı Dr. A.Kerim Fidan, emeği geçenlere teşekkür etti.

Yeni cihazlarla ilgili kamuoyunu bilgilendiren Dr. Fidan, “Efor cihazı, insanın kalp vurumlarını elektriksel sinyale dönüştürerek, bunu monitöre aktarma işlemini yapar. Bu şekilde hastanın göğüs ağrısının olup olmadığına, kalp damarlarının tıkanıp tıkanmadığına bakıyoruz. Bazı kardiyolojik rahatsızlıklar ve hastalıklar bizzat vücudun yorulması ile ilgilidir. Bu rahatsızlıklar ve kalp hastalıkları insanın yorulması ile ortaya çıkmaktadır. İşte Efor cihazı da bu yöndeki rahatsızlıkların ve kalp ritim bozukluklarının teşhisinde önemli rol oynar. Yorulmaya bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların tanısında kullanılır.

Eko Kardiyografi, ultrasonik ses dalgalarıyla, kalbin değişik yapılarını inceleme olanağı veren bir teşhis ve araştırma metodudur. Yani bu cihaz ile kalbin anatomik yapısını inceliyoruz. Ultrason dalgaları, insan kulağının duyma sınırının ötesinde bir sestir. Bu ses dalgaları, tüp şeklinde elle tutulan ve hastanın göğsünde gezdirilen sesi oluşturan duyarlı bir alet yardımıyla kalbe gönderilir. Ses dalgaları kalp duvarlarından, kaslarından, kapakçıklardan alete geri döner. Farklı dokular ses dalgalarını farklı şekillerde yansıtır. Böylece kalpten geri dönen ses dalgaları bilgisayar ile resme çevrilir ve bu görüntüler monitörden izlendiği gibi istenirse kağıda da bastırılır. Eko Kardiyografi, kalp hakkında önemli bilgiler veren, hızlı ve zararı olmayan bir testtir.

Ritim Holter, kalp ritim bozukluklarının tanısında, şikayet oluşturmayan kalp damar hastalıklarının tanı ve tedavisinin değerlendirilmesinde, ritim veya damar hastalıklarında tedavinin izlenmesinde, hastanın bir takım şikayetlerinde (özellikle bayılmada), şikayetlerinin kalp ile ilgili olup olmadığının araştırılmasında kullanılır. Kalp atımlarının uzun süreli kayıt edilmesi ile ritim bozuklukları ve gün içinde kalp hızının en yüksek en düşük değerleri saptanabilir, böylece en uygun tedavi şekli saptanır.

Tansiyon Holter ise, 24 saat süreyle hastanın kalp tansiyonunu ölçer. Hastaların günlük normal yaşamlarındaki ve uykularındaki kan basınçları 24 saat süreyle kaydedilir. Özellikle labil hipertansiyonlu (oynak hipertansiyonlu) hastaların tanısında yararlıdır. Hastalara takılan portatif ve bilgisayar tarafından programlanabilen bir elektronik tansiyon aleti ile bundan elde edilen verilerin değerlendirildiği bir bilgisayardan oluşur” şeklinde özetledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir