Egzersiz ne zaman Zararlı

Egzersiz ne zaman Zararlı
Bu bölümde fiziksel eforun (egzersizin) hangi koşullarda insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini, yani egzersizin zararlı olduğu koşulları anlatmaya çalışacağız.
Yapılan araştırmalarda, maksimal egzersizin, genç ve sağlıklı kişilerde herhangi bir zararı olmadığı bulgusuna rastlanmıştır.
Doğaldır, bunları söylerken temas sporlarının sonucunda ortaya çıkan yaralanmalardan bahsetmiyoruz. Sağlıklı, gençlerin dışındaki kişilerin egzersizlerinde bazı önlemler alınmalıdır. Orta yaşlı, sürekli sedanter hayat (oturak hayatı) yaşayan ve çoğunluğu şişman olan kişilerin jogging (yürüyüş hızı ile koşu) veya diğer egzersizleri yapmaya kalktıklarında verilecek program hafif egzersizlerle başlanmalı ve tedricen egzersizin yükü artırılmalıdır.
Özellikle miyokard infarktüsünün ardından yapılacak rehabilitasyonda hastalar için verilecek egzersizler dikkatli planlanmalı ve tıbbi kontrol altında uygulanmalıdır.
Kalp dakika volümünde aynı artmayı gösteren bir işin kollar veya bacaklarla yapılmasında, kollarda kan basıncının daha fazla arttığı ortaya çıkmıştır. Bacaklarda yapılan işte daha büyük kas grubu çalışır, ama kollarda inaktif kaslarda bir vazokontriksiyon (damar daralması) oluşur. Ve kalp kanı bu daralmış damarlardan geçirmek için daha çok çalışmak zorunda kalır.
Bu nedenle kollarla yapılan kürek çekme, kar küreme, ağır yük taşınması gibi ağır işler kondisyonu düşük olanlar, antrene olmayanlar ve kalp hastaları için zararlıdır. Yukarıda görülen tehlikeler izometrik kas çalışmalarında da ortaya çıkar. Donald ve arkadaşları maksimal istemli kuvvetin yüzde 15’ini geçen izometrik (statik) kasılmalara, yanıt olarak ortaya çıkan ve kan basıncını beklenmedik bir şeklide yükselten bir kardio-vasküler refleks olduğunu anlatırlar.
Sonuç olarak, bu yazarlar kardio-vasküler hastalığa yakalanmış insanlar için izometrik egzersizlerin zararlarından bahsederler. İzometrik kasılma, kas boyunun sabit kaldığı direncinin arttığı kasılmadır. Yani duvar itme, kaldırılmayacak yükteki bir ağırlığı kaldırmaya çalışmak gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.