Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Dünya’da ilk kez TRT’de…
a aa
Tarih : 31 Aralık 2007 0:00
Dünya’da ilk kez TRT’de…
Dünya’da ilk kez TRT’de…
reklam

Dünya’da ilk kez TRT’de…
Karacabeyli prodüktör Servet Somuncuoğlu’nun yapım ve yönetmenliğini üstlendiği “Karlı Dağlardaki Sır” adlı belgesel 4. bölümüyle bu akşam TRT-2’de saat 22.30’da ekranlara geliyor.
Tarihe yeni bir bakış açısı getirecek olan “Karlı Dağlardaki Sır” TRT’de ekrana geliyor. Orta Asya’da 10 bin kaya üzerindeki 100 bin resim, ilk kez TRT tarafından görüntülendi. Belgeselle birlikte Orta Asya’daki Saymalıtaş’ta yer alan resimler gün ışığına çıkıyor.
Yapımcılığını Servet Somuncuoğlu’nun üstlendiği program için Rusya, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Türkiye’de yapılan çalışmalarda incelemeler 138 gün, çekimler ise 93 gün sürdü. Tanrı Dağları’nın uzantısı olan Ala Dağlarda, 3 bin 500 rakımdaki Saymalıtaş’ta yer alan 10 bin kaya üzerindeki 100 bin kaya resmi, dünya televizyonları arasında ilk kez TRT tarafından görüntülendi ve böylece tarihin gizem dolu sırlarına ulaşılmaya çalışıldı.
Otuz ayrı alanın mukayeseli görüntü ve bilgilerinin yer aldığı yapım için kat edilen yollar ve ülkeler oldukça kabarık. Orhun Abideleri’nden başlayan araştırmalar Gobi Çölü’ne kadar uzanıyor. Binlerce yıllık bir süreçte meydana gelen bu alandaki kaya resimlerinde insanoğlunun sadece doğada gördüklerinin yanı sıra insan-tabiat ilişkisini anlatan resimlere de rastlamak mümkün.
TRT İstanbul Televizyonu prodüktörü Servet Somuncuoğlu’nun yapım ve yönetmenliğini üstlendiği belgesel, Türklerin taşlara işlediği tarihi anlatıyor. Mayıs 2006’da başlanan çekimlere Profesör Ahmet Taşağıl’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen katkıda bulundu. ‘Karlı Dağlardaki Sır’ adlı belgesel için 150 bin kilometre yol kat edildi.
Orta-Asya’dan Anadolu’ya değişik yerlerdeki taşlar üzerindeki belgelerin karşılaştırmalı olarak sunulduğu “Karlı Dağlardaki Sır” adlı belgeseli 5 bölüm olarak hazırlandı.
14 Mayıs 1964’te Karacabey’de doğan Servet Somuncuoğlu, Sakarya Arifiye Öğretmen Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümlerinden mezun oldu.
Halen TRT İstanbul Radyosu’nda Prodüktör olarak çalışan Somuncuoğlu, radyofonik olarak; “Anadolu’yu Vatan Kılanlar”, “Tarihimize Şan Verenler”, “Gönül Dünyamızı Aydınlatanlar” adlı senaryoları yazdı. Somuncuoğlu, “Tarihin Büyük İhanetleri”, “Günle Gelen”, “Günün İçinden”, “Müzikli Edebiyat”, “Yeni Bakışlar” ve daha birçok programın prodüktörlüğünü de üstlendi. Türk Edebiyatı ve Atlas dergilerinde de yazarlık yapan Somuncuoğlu, evli ve bir çocuk babası.

Etiketler :

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • Bakırköy Kavşağı trafik ışıkları nihayet yandı!

   Bakırköy Kavşağı trafik ışıkları nihay...

   Karacabey'de daha önce sık sık kazalara sahne olan Bakırköy Kavşağı'nda bulunan trafik ışıklarını besleyen otomasyon panosunun geçtiğimiz haftalarda kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalınması sonrası...

  • Meclis Pazartesi ‘Olağanüstü’ toplanacak!

   Meclis Pazartesi ‘OlağanüstüR...

   Karacabey Belediyesi, önümüzdeki Pazartesi günü 3 gündem maddesini karara bağlamak amacıyla 'Olağanüstü' toplanacak. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 20. maddesi uyarınca, Temmuz/ 2019 Dönemi Olağanüstü Meclis...

  • Başkan Özkan: “Tarımı ve çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz”

   Başkan Özkan: “Tarımı ve çiftçilerimiz...

   *Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçenin önemli tohumculuk firmalarından Limagrain'in Türkiye Genel Müdürü Dr. Cenk Saraçoğlu ile bir araya geldi. Gerçekleşen görüşmede ilçedeki tarımsal ve teknolojik...

  • M.K.Paşa İYİ Parti görev dağılımını yaptı

   M.K.Paşa İYİ Parti görev dağılımını y...

   İYİ Parti Mustafakemalpaşa İlçe Teşkilatı Tevfik Demir başkanlığında görev dağılımını yaptı. İyi Parti'den yapılan açıklamaya göre, İYİ Parti Mustafakemalpaşa İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu'nun üçüncü...

  • “11. Kalkınma Planı, çiftçiyi bitirme ve yok etme planıdır”

   “11. Kalkınma Planı, çiftçiyi bitirme ...

   CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, “11. Kalkınma Planı, AKP'nin 17 yıldır tarımda yaşattığı olumsuzlukları kayıt altına aldığı, özeleştiri yaptığı ama buna da devam edeceğine dair bir tutum...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.