Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Dünya’da ilk kez TRT’de…
a aa
Tarih : 31 Aralık 2007 0:00
Dünya’da ilk kez TRT’de…
Dünya’da ilk kez TRT’de…
reklam

Dünya’da ilk kez TRT’de…
Karacabeyli prodüktör Servet Somuncuoğlu’nun yapım ve yönetmenliğini üstlendiği “Karlı Dağlardaki Sır” adlı belgesel 4. bölümüyle bu akşam TRT-2’de saat 22.30’da ekranlara geliyor.
Tarihe yeni bir bakış açısı getirecek olan “Karlı Dağlardaki Sır” TRT’de ekrana geliyor. Orta Asya’da 10 bin kaya üzerindeki 100 bin resim, ilk kez TRT tarafından görüntülendi. Belgeselle birlikte Orta Asya’daki Saymalıtaş’ta yer alan resimler gün ışığına çıkıyor.
Yapımcılığını Servet Somuncuoğlu’nun üstlendiği program için Rusya, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Türkiye’de yapılan çalışmalarda incelemeler 138 gün, çekimler ise 93 gün sürdü. Tanrı Dağları’nın uzantısı olan Ala Dağlarda, 3 bin 500 rakımdaki Saymalıtaş’ta yer alan 10 bin kaya üzerindeki 100 bin kaya resmi, dünya televizyonları arasında ilk kez TRT tarafından görüntülendi ve böylece tarihin gizem dolu sırlarına ulaşılmaya çalışıldı.
Otuz ayrı alanın mukayeseli görüntü ve bilgilerinin yer aldığı yapım için kat edilen yollar ve ülkeler oldukça kabarık. Orhun Abideleri’nden başlayan araştırmalar Gobi Çölü’ne kadar uzanıyor. Binlerce yıllık bir süreçte meydana gelen bu alandaki kaya resimlerinde insanoğlunun sadece doğada gördüklerinin yanı sıra insan-tabiat ilişkisini anlatan resimlere de rastlamak mümkün.
TRT İstanbul Televizyonu prodüktörü Servet Somuncuoğlu’nun yapım ve yönetmenliğini üstlendiği belgesel, Türklerin taşlara işlediği tarihi anlatıyor. Mayıs 2006’da başlanan çekimlere Profesör Ahmet Taşağıl’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen katkıda bulundu. ‘Karlı Dağlardaki Sır’ adlı belgesel için 150 bin kilometre yol kat edildi.
Orta-Asya’dan Anadolu’ya değişik yerlerdeki taşlar üzerindeki belgelerin karşılaştırmalı olarak sunulduğu “Karlı Dağlardaki Sır” adlı belgeseli 5 bölüm olarak hazırlandı.
14 Mayıs 1964’te Karacabey’de doğan Servet Somuncuoğlu, Sakarya Arifiye Öğretmen Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümlerinden mezun oldu.
Halen TRT İstanbul Radyosu’nda Prodüktör olarak çalışan Somuncuoğlu, radyofonik olarak; “Anadolu’yu Vatan Kılanlar”, “Tarihimize Şan Verenler”, “Gönül Dünyamızı Aydınlatanlar” adlı senaryoları yazdı. Somuncuoğlu, “Tarihin Büyük İhanetleri”, “Günle Gelen”, “Günün İçinden”, “Müzikli Edebiyat”, “Yeni Bakışlar” ve daha birçok programın prodüktörlüğünü de üstlendi. Türk Edebiyatı ve Atlas dergilerinde de yazarlık yapan Somuncuoğlu, evli ve bir çocuk babası.

Etiketler :

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • CHP’NİN TOSUNCUĞUNA AKKUŞ KORUMASI

   CHP’NİN TOSUNCUĞUNA AKKUŞ KORUMASI

   İBRAHİM BURSALI'NIN HABERİ *CHP Karacabey Örgütünün, Kurultay Delegesi Sinan Çiftçi ile ilgili ihraç istemi kınamayla geçiştirildi. İl Başkanı Hüseyin Akkuş'un bu konuda ikili oynadığı belirtildi....

  • Birileri kaldırım işgallerinden nemalanıyor mu?

   Birileri kaldırım işgallerinden nemala...

   *Esnafların parsellediği yaya kaldırımları geçit vermiyor. Vatandaş, yaya kaldırımları işgal altında olduğu için ana yola inmek zorunda kalıyor. AKP'li Belediyenin yıllardır çözüm üretmediği için özellikle...

  • GÖNÜLLERİN BAŞKANI AVİL GERİ DÖNÜYOR!

   GÖNÜLLERİN BAŞKANI AVİL GERİ DÖNÜYOR!

   Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi'nde, Gönül Avil sesleri yükselmeye başladı. Genel Merkezin isteği üzerine, 17/12/2019 Salı günü tek listeyle yapılacak olan kongrede CHP İlçe Başkanlığına yeniden aday olması...

  • AK Parti’de delege seçimleri başlıyor!

   AK Parti’de delege seçimleri ba...

   AK Parti Genel Merkezi'nce ileri bir tarihe ertelenen delege seçimlerinin Karacabey'de 13 Aralık Cuma günü başlayacağı öğrenildi. 85 mahalledeki AK Parti üyeleri, delegeleri belirlemek üzere sandığa...

  • Karacabey’de parke taşı çalışmaları sürüyor

   Karacabey’de parke taşı çalışmal...

   *Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçe genelinde kırsal-kent merkezi ayrımı olmaksızın parke taşı çalışmalarının hızla devam ettiğini ifade ederek, devam eden çalışmaları yerinde denetledi. Özkan, “Bu...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR