“Cumhuriyet” unutturulmak mı isteniyor?

ADD, bayram kutlamalarının iptal edilmesine tepki gösterdi
Karacabey ve ülke genelinde Van depremi gerekçe gösterilerek iptal edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine bir tepki de Atatürkçü Düşünce Derneği’nden geldi.
Konuyla ilgili önceki gün basın açıklaması yapan ADD Karacabey Şube Başkanı Fahri Çeki ile yöneticiler, bu yaklaşımın kabul edilemez olduğunu belirtti.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşandığına dikkat çeken Başkan Fahri Çeki, “Başbakanlığın, Van depremini bahane ederek yayınladığı genelgeyle, her yıl düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet kutlamalarını iptal etmesi anlaşılır ve kabul edilebilir değildir.
Van depreminin ulusumuzda açtığı yara; ulusal iradenin devlet yönetim şekline yansıyan ve birliğin, dirliğin sembolü olan Cumhuriyet’in varlığı ile sarılabiliyor. Acılar etrafında ulusça sergilenen tutum, birlik ve dayanışma içinde olma çabaları, yurdun her bir köşesinden uzanan yardım eli, ulus olarak sahip olduğumuz öz değerlerin Cumhuriyetle 88 yılda kazanılan yurttaşlık bilinci ve dayanışmasının sonucudur.
Van ve Ercişli yurttaşlar, depremin yol açtığı ölüm ve yaralanmalarla boğuşurken, yurdun diğer köşelerinde toplumun şenlikler düzenlenmesinin söz konusu olamayacağının bilinciyle, Başbakanlığın genelgesinden çok önce bizlerin, etkinliklerimizin şenlik bölümlerini iptal etmemizin altında yatan nedenler de yine aynı yurttaşlık bilincidir.
Ancak, 88 yıllık tarihinde yüzlerce kez deprem felaketi yaşanan Cumhuriyette bugüne kadar hiçbir tören iptal edilmemiştir. Öyleyse Başbakanlık bugün, çelenk sunuş ve tebrik kabulü dışındaki tüm Cumhuriyet etkinliklerini, resmi törenleri neden iptal etmiştir?
Neden genci, seğmeni, gazisi, ordusu, halkı ile kuruluşunu, kurtuluşunu kutlamasına izin verilmemektedir? Deprem acıları üzerinden, fırsattan yararlanılarak ‘Cumhuriyetin’ unutturulması mı amaçlanmaktadır?
Kimilerince Cumhuriyeti unutturmak, halkın zihninden çıkarttırmak adına kafaların ardındaki gizli gündem mi uygulanmaktadır? Aynı, geçen yıllarda salgın hastalıklar bahanesiyle 10 Kasım Atatürk’ü Anma gününün de iptal edildiği gibi…
Depremde acılara boğulmuş, evsiz yurtsuz kalmış insanların yaralarını sarmak için toplanan paraları dahi, amacı dışında kullanabilen bir zihniyetin laik Cumhuriyetle hesaplaşma adına bu yolu dahi deneyebileceklerini düşünüyoruz.
Biz; Bağımsızlığa ve Cumhuriyetin kazanımlarına sonuna kadar bağlı olanlar, değer verenler Van depremi üzerinden, ulusun duygularının sömürülmesine, Cumhuriyetle hesaplaşılmasına izin vermeyeceğiz. Van depreminde olduğu gibi yeteneksiz yöneticilerin yol açtığı türlü felaketlerle boğuşan ülkemizde yaşanan acılar bizim de acımızdır. Yardım ve dayanışma ellerimiz Van’a ulaşmak üzere yurdun dört bir tarafından uzanmaktadır.
Ancak, aynı zamanda acıların azalmasının temeli olan yurttaşlık dayanışması ruhunu bizlere veren Türkiye Cumhuriyeti’nin, kuruluş yıldönümü etkinliklerini yapmak, yaşatmak aynı yurttaşlık bilinci gereği görevimizdir, buna kararlıyız.
Gün, bu dayanışmayı sergilemek günüdür. Acıda olduğu gibi kıvançta da birlikte olmalıyız. Kanla kazandığımız Cumhuriyetimize karşı girişilecek hiçbir oyuna izin vermeyeceğiz.Cumhuriyetimizin 88. yılında tüm yurtsever aydınlar olarak halkımızı, Cumhuriyete ve kazanımlarına karşı gizli açık her türlü saldırıya birlikte karşı koymaya çağırıyoruz. Cumhuriyeti ilelebet yaşatacağımıza olan inancımızla, Cumhuriyete yönelik tüm saldırıları şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir