Çocuğunuza baskı yapmayın!

Çocuğunuza baskı yapmayın!
Karacabey Milli Eğitim Müdürü Hasan Turhan, bugün başlayacak olan yarı yıl tatilinin tüm öğrenciler için heyecanlı ve mutlu olduğunu söyledi.
Karne’nin amaç değil, araç olduğuna dikkat çeken Turhan, ailelere çeşitli uyarılarda bulundu. Turhan, “Çocuğunuz ister başarısız, ister başarılı bir karne ile gelsin, her iki şekilde de veli olarak tepkilerinizde aşırıya kaçmamanız çok önemlidir. İlköğretim döneminde çocuklar, almış oldukları karnelerden değil, anne ve babalarının tepkileri nedeniyle kaygı duyarlar” dedi.
Başarısız bir karne getiren çocuğun suçluluk, üzüntü, hayal kırıklığı, pişmanlık gibi duygular yaşadığını ifade eden Turhan, “Çocuk eğer, anne ve babasının göstereceği tepkilerden çekiniyorsa, kendisinde beklenti ve baskıyı çok fazla hissediyorsa, ciddi sorunlar yaşayabilir. Anne ve babalar, karneye göre çocuklarına ödül ya da cezalar vermemelidirler. Çocuğun çalışmaları dikkate alınmalıdır. Anne ve babalar, çocuklarını kendi kardeşleri ya da başka çocuklarla kıyaslamamalıdırlar. Okul ile işbirliği çerçevesinde hareket etmelidirler” diye konuştu.
Turhan son olarak da öğrencilere tatili iyi değerlendirmelerini ve yeni döne iyi hazırlanmalarını isterken, tüm eğitim camiasına başarı dileklerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir